EDC Girls' Volleyball HomeTakedown
Link to Devils Lake page
Link to Fargo North page
Link to Fargo South page
Link to Grand Forks Central page
Link to Grand Forks Red River page
Link to Valley City page
Link to Wahpeton page
Link to West Fargo page

NAVIGATION:

Standings:
Western Dakota Association (WDA) dual standings

EDC Schedule-Main
Other Links
State Class A Coaches Poll
Final Poll of Four-February 7
Team Poll

State:
1. Bismarck High, 170 pts.
2. Fargo South, 153
3. West Fargo, 118
4. Wahpeton, 115
5
. TMCHS (Belcourt), 98
6. Bis. Century, 79
7. GF Red River, 77
8. Bis. St. Mary's, 48
9. Minot High, 25
10. Mandan, 18

West Region:
1. Bismarck High, 45
2. TMCHS (Belcourt), 33
3. Bis. Century, 30
4. Bis. St. Mary's 16
5. Mandan, 10

East Region:
1. Fargo South, 40
2. Wahpeton, 32
3. GF Red River, 21
4. West Fargo, 19
5. Valley City, 8

Individual Poll
103
112
119
1. Eric Forde, Fargo South
2. Brock Krumm, Bis. St. Mary's
3. Josten Richter, GF Red River
4. Cody Hilzendeger, Bis. Century
5. Kirby Kain, Williston
6. Tom Kuehn, West Fargo
1. Joe Schumacher, Bismarck High
2. Kameron Hamley, TMCHS (Belcourt)
3. Chris Skeldum, Fargo North
4. Andrew McGough, Valley City
5. David Campbell, GF Red River
6. Blake Bossingham, Jamestown
1. Justin Solberg, Wahpeton
2. Shane Scott, TMCHS (Belcourt)
3. Drew Spaulding, Bismarck High
4. Alex Mehring, Fargo South
5. Justin Brown, Dickinson
6.
Charlie Lee, Minot High
125
130
135
1. Daron Hohbein, Mandan
2. Austin Cassezza, West Fargo
3. David Stroh, Bismarck High
4. Mark Pierson, Minot High
5. Edwin Houle, TMCHS (Belcourt)
6.
Brock Davidson, Devils Lake
1. Trevor Johnson, Bismarck High
2. Josh Roberts, GF Central
3. Jayden Richter, GF Red River
4 . Tom Burgard, Bis. Century
5. Cameron Ramberg, West Fargo
6. Ben Brown, Dickinson
1. Lucas Krueger, Jamestown
2. Arlo DiChristina, GF Red River
3. Anthony Charbonneau, West Fargo
4. Brandon Ohlhauser, Bis. Century
5. Cody Slusher, Fargo South
6.
Josh Althoff, Wahpeton
140
145
152
1. Jordan Fleck, Wahpeton
2. Dusty Holmes, West Fargo
3. Nash Hanevold, GF Red River
4. Cody Lawson, Minot High
5. Tate Schwangler, Mandan
6.
Kade Johnson, Bismarck High
1. Joe Latham, Bismarck High
2. Derek Lee, Bis. Century
3. Joe Vetter, Bis. St. Mary's
4. Lex Lunde, West Fargo
5. Bryant Cook, Wahpeton
6.
Paul Ericson, GF Red River
1. Tyler Johnson, Bismarck High
2. Sean Ballard, Devils Lake
3. Collin Engelhardt, Bis. St. Mary's
4. Colton Shoults, Bis. Century
5. NIckTollefson, Wahpeton
6. Alex Broderson, GF Red River
160
171
189
1. David Vetter, Bis. St. Mary's
2. Jon Hausauer, Bismarck High
3. Jake Cooley, GF Red River
4. James Gourneau, TMCHS (Belcourt)
5. Tony Owens, West Fargo
6. Ross Edison, Bis. Century
1. Scott Schiller, West Fargo
2. Jesse Finneman, Bismarck High
3. Garret Andel, Valley City
4. Jared Aasen, Minot High
5. Mike Larson, Fargo North
6. Luke Michaelson, Williston
1. Robert Regan, Jamestown
2. Justin Lynnes, Fargo North
3. Tyrel Tweeten, Bismarck High
4. Payton DeCoteau, TMCHS (Belcourt)
5. Gerad Fugelberg, Fargo South
6.
Sean Gerhardt, Bis. St. Mary's
215
285
1. JD McDougall, Fargo North
2. Brad Engebretson, Bis. Century
3. Mike Gavere, GF Central
4. Josh Schuh, Bismarck High
5. Grant Sundet, Fargo South
6. Shane Gallagher, Jamestown
1. Jake Bruns, Fargo South
2. Alex Granfor, Bismarck High
3. Brock Spenningsby, Jamestown
4. Konah Azure, TMCHS (Belcourt)
5. Jade Sime, GF Central
6. Matt Miller, Valley City

Last updated: Monday, January 26, 2009 10:56 PM

© Jerry Schneider Web Media 2007