EDC Girls' Volleyball Home
Record
EDC
7-0
Overall
17-3
Link to Devils Lake page
Link to Fargo North page
Link to Fargo South page
Link to Grand Forks Central page
Link to Grand Forks Red River page
Link to Valley City page
Link to Wahpeton page
Link to West Fargo page

NAVIGATION:

Standings:
Western Dakota Association (WDA) dual standings

EDC Schedule-Main
Other Links
Firebirds banner
STATE TOURNAMENT-INDIVIDUAL TEAM-FOURTH PLACE
STATE TOURNAMENT-DUAL TEAM-RUNNERS UP
EDC INDIVIDUAL TOURNAMENT-RUNNERS UP
EDC REGULAR SEASON-DUAL TEAM-CONFERENCE CHAMPIONS
Fargo South team photo
Fargo South Wrestling Roster
Name
Gr..
Wt. Class
 
Jake Bruns
12
285
 
Joey Ficenec
12
145-152
 
Lee Gullickson
12
145-152
 
Adam Isakson
12
160
 
Alex Mehring
12
119
 
Nate Olson
12
160-171
 
Cody Slusher
12
135
 
Grant Sundet
12
215
 
Stewart Sundet
12
160-171
 
Rodney Weigel
12
145
 
Ben Kuehne
12
145
 
Matt Nagel
11
189
 
Austin Linke
11
215
 
Dylan Magrum
11
160
 
Logan Flohrs
10
140
 
Nick Larson
10
130
 
Tim Keller
10
125-130
 
Gerad Fugleberg
10
215
 
Tanner Jones
10
171
 
Luke Paper
10
140
 
Rudy Hayer
10
171
 
Jacob Spiess
10
112
 
Alex Messmer
10
189
 
Elliot Zander
9
140-145
 
Eric Forde
9
103
 
Lucas Moderow
9
125
 
Cody Linke
9
160
 
Austin Christiansen
9
103
 
Landon Johnson
9
130
 
Gene Schleeter
9
145
 
Anthony Martinez
9
130
 
Tony Hanson
9
125
 
Derek Crissler
8
119
 
Joshua Schlicht
8
285
 
Garrett Heiden
8
125
 
Ben Burke
8
152-160
 
Keith Fugleberg
8
160
 
Head Coach: Lynn Forde
Assistant Coaches: Harvey Kruckenberg, Dominic Vasquez, Cody Olson, Dusty Swanson, Mark Miller
Fargo South Wrestling Schedule
Date Opponent Location Time Dual Score/Team Place
Nov. 20 Devils Lake Dual Away 6:00 V: W 58-18
Nov. 27 Wahpeton Dual HOME 7:00 V: W 42-24
Dec. 1 Jamestown KC Tourney Jamestown TBA V: 1st of 7 teams
Dec. 8 Parkers Prairie (MN) Barnesville (MN) Tourney 9:00 a.m. V: W 69-3
Dec. 8 Detroit Lakes (MN) Barnesville (MN) Tourney 9:00 a.m. V: W 60-14
Dec. 8 Dilworth-Glyndon-Felton (MN) Barnesville (MN) Tourney 9:00 a.m. V: W 53-11
Dec. 8 New York Mills (MN) Barnesville (MN) Tourney 9:00 a.m. V: W 61-9
Champions
Dec. 13 GFRR Dual Away 7:00 V: W 41-21
Dec. 14-15 Dickinson Tourney Dickinson TBA V: 1st of 24 teams
Dec. 20 West Fargo Dual Away 7:00 V: W 40-34
Dec. 28-29 Rumble on the Red Tourney FargoDome 11:00 a.m. V: 9th of 50 teams
Jan. 4-5 Bismarck Rotary Tourney Bismarck 10:00 a.m.
10:00 a.m.
V: 5th of 25 teams
Jan. 17 Valley City Dual Away 7:00 V: W 41-22
Jan. 18 Bismarck High Grand Forks Multiple Tournament 4:30 V: L 45-15
Jan. 18 TMCHS (Belcourt) Grand Forks Multiple Tournament 7:30 V: L 40-30
Jan. 19 GF Central Grand Forks Multiple Tournament 9:00 a.m. V: W 54-13
Jan. 19 Williston Grand Forks Multiple Tournament 10:30 a.m. V: W 53-27
Jan. 19 Minot High Grand Forks Multiple Tournament 12:00 noon V: W 51-24
Jan. 24 Jamestown Dual Away 7:00 V: W 58-15
Jan. 25 Fargo North Dual HOME 7:00 V: W 43-30
Jan. 31 Moorhead (MN) Dual Away 7:30 V: W 54-6
Feb. 9 EDC Individual Regional Tourney GF Central 11:00 a.m. V: 2nd of 8 teams
Feb. 14 Mandan State Dual Tourney Bismarck
Quarterfinals
10:00 a.m. V: W 37-31
Feb. 15 GF Red River State Dual Tourney Bismarck
Semifinals
Early afternoon V: W 33-31
Feb. 15 Bismarck High State Dual Tourney Bismarck
Championship
Evening V: L 49-21
State Runners Up
Feb. 14-16 State Individual Tourney Bismarck TBA V: 4th of 17 teams

Last updated: Monday, January 26, 2009 10:57 PM

© Jerry Schneider Web Media 2007