EDC Girls' Volleyball Home
Record
EDC
6-1
Overall
15-5
Link to Devils Lake page
Link to Fargo North page
Link to Fargo South page
Link to Grand Forks Central page
Link to Grand Forks Red River page
Link to Valley City page
Link to Wahpeton page
Link to West Fargo page

NAVIGATION:

Standings:
Western Dakota Association (WDA) dual standings

EDC Schedule-Main
Other Links
Huskies banner
STATE TOURNAMENT-INDIVIDUAL TEAM-FIFTH PLACE
STATE TOURNAMENT-DUAL TEAM-FOURTH PLACE
EDC INDIVIDUAL TOURNAMENT-FOURTH PLACE
EDC REGULAR SEASON-DUAL TEAM-CONFERENCE RUNNERS UP
Wahpeton team photo
Wahpeton Wrestling Roster
Name
Gr..
Wt. Class
 
Dillon Solberg
9
103
 
Caleb Meide
10
112
 
Danny Gordon
10
119
 
Justin Solberg
12
125
 
James Crandall
11
130
 
Josh Althoff
12
135
 
Jordan Fleck
12
140
 
Bryant Cook
12
145
 
Nick Tollefson
12
152
 
Sam Weisz
9
160
 
Jake Weisz
11
171
 
Lucas Bumgarner
11
189
 
Shane Ringdahl
11
215
 
Clay Smith
12
285
 
Tyler Mauch      
Justin Johnson      
Chase Julson      
Danny Bult      
Dan Tipping      
Devin Jilek      
Brady Jilek      
Brett Hagen      
Eric Christianson      
Brian Bult      
Eric Lehmann      
Nick Prchal      
Tyler Beith
 
Pat Griffin
 
Head Coach: Kelly McNary
Assistant Coaches: Dan Frame, Scott Tischer, Wayne Hample, Mark Vetter, Jake Dockter

Wahpeton Wrestling Schedule
Date Opponent Location Time Dual Score/Team Place
Nov. 20 GF Red River Dual HOME 7:00 V: W 41-25
Nov. 24 Devils Lake Gerrells Tourney Devils Lake 10:00 a.m. V: 1st of 5 teams
Nov. 27 Fargo South Dual Away 7:00 V: L 42-24
Nov. 30-Dec. 1 Wahpeton Tourney HOME 6:00
10:00 a.m.
V: 3rd of 15 teams
Dec. 6 Breckenridge (MN) Dual HOME 7:00 V: W 56-12
Dec. 7 Bismarck Century Grand Forks Sertoma Tourney 4:30 V: L 36-31
Dec. 7 Devils Lake Grand Forks Sertoma Tourney 7:30 V: W 56-12
Dec. 8 Fertile-Beltrami (MN) Grand Forks Sertoma Tourney 10:30 a.m. V: W 73-3
Dec. 8 Valley City Grand Forks Sertoma Tourney 12:00 or 1:30 V: W 38-30
Dec. 8 West Fargo Grand Forks Sertoma Tourney 3:00 or 4:30 V: W 50-18
Fifth Place
Dec. 13 Lisbon Dual HOME 7:00 V: W 34-32
Dec. 15 Valley City Tourney Valley City 11:00 a.m. V: 3rd of 10 teams
Jan. 4-5 Bismarck Rotary Tourney Bismarck 10:00 a.m.
10:00 a.m.
V: 6th of 25 teams
Jan. 10 GF Central Dual Away 7:00 V: W 49-28
Jan. 12 St. Michael-Albertville (MN) St. Cloud (MN) Kiffmeyer Dual Tourney TBA V: L 44-22 (First Round)
Jan. 12 St. Cloud Tech (MN) St. Cloud (MN) Kiffmeyer Dual Tourney TBA V: W 51-23 (Consolation semifinals)
Jan. 12 St. Cloud Apollo (MN) St. Cloud (MN) Kiffmeyer Dual Tourney TBA V: W 39-30 (Fifth Place)
Jan. 17 Fargo North Dual HOME 7:00 V: W 66-16
Jan. 18-19 Lisbon Tourney Lisbon TBA V: 2nd of 19 teams
Jan. 25 Valley City Dual Away 7:00 V: W 47-18
Jan. 26 Aberdeen (SD) Tourney Aberdeen TBA V: 6th of 18 teams
Jan. 29 Fergus Falls (MN) Dual HOME 6:00 V: Cancelled
Feb. 1 West Fargo Dual Away 7:00 V: W 36-29
Feb. 2 Devils Lake Dual HOME 7:00 V: W 58-18
Feb. 9 EDC Individual Regional Tourney GF Central 11:00 a.m. V: 4th of 8 teams
Feb. 14 TMCHS (Belcourt) State Dual Tourney Bismarck
Quarterfinals
10:00 a.m. V: W 58-24
Feb. 15 Bismarck High State Dual Tourney Bismarck
Semifinals
Early afternoon V: L 64-12
Feb. 15 GF Red River State Dual Tourney Bismarck
Third Place Match
Evening V: L 36-20
Fourth Place
Feb. 14-16 State Individual Tourney Bismarck TBA V: 5th of 17 teams

Last updated: Monday, January 26, 2009 10:57 PM

© Jerry Schneider Web Media 2007