EDC Girls' Volleyball Home
Record
EDC
6-1
Overall
12-7
Link to Devils Lake page
Link to Fargo North page
Link to Fargo South page
Link to Grand Forks Central page
Link to Grand Forks Red River page
Link to Valley City page
Link to Wahpeton page
Link to West Fargo page

NAVIGATION:

Standings:
Western Dakota Association (WDA) dual standings

Other Links
Firebirds banner
STATE DUAL TOURNAMENT-STATE QUALIFIER
EDC INDIVIDUAL TOURNAMENT-TOURNAMENT RUNNERS UP
EDC REGULAR SEASON-DUAL TEAM RUNNERS UP
Fargo North team photo
Fargo North Wrestling Roster
Name
Gr..
Wt. Class
 
Tommy Walton
8
103
 
Anjelo Sheppard
7
103
 
Miles Solberg
10
112
 
Luis Haroldson
9
112
 
Andy Walton
9
119
 
Trung Nguyen
12
125
 
Brandon Sherman
10
125
 
Brandon Lee
10
130
 
Tyler Carroll
10
130
 
Sam Solberg
10
135
 
Dusty Wiler
11
135
 
Kayla Berg
10
135
 
Max Sommerfeld
12
140
 
Preston Lehmann
8
145
 
Mat Strom
11
145
 
Vinnie Evans
11
152
 
Jordan Braaten
12
152
 
Brian Van Bruggen
12
160
 
Kyle Kvidera
9
160
 
Jesse Lugo
10
160
 
Josh Harris
9
160
 
Hunter Row
10
160
 
Mike Larson
12
171
 
Matt Harris
10
171
 
Afrim Beciraj
10
171
 
Justin Lynnes
12
189
 
Joe Swegarden
10
189
 
JD McDougall
12
215
 
Tuan Nguyen
9
215
 
Donovan Sundquist
11
285
 
*denotes captains
Head Coach: Nick Magee
Assistant Coaches: Ken Tinquist & Brent Miller
Fargo North Wrestling Schedule
Date Opponent Location Time Dual Score/Team Place
Nov. 29 Devils Lake Tournament Devils Lake 10:00 a.m. V: 3rd Place of 7 teams
Dec. 2 GF Red River Dual HOME 7:00 V: W 53-24
Dec. 5-6 Mandan Tournament Mandan TBA V: 7th Place of 12 teams
Dec. 9 Moorhead (MN) Dual Away 7:00 V: W 48-28
Dec. 13 Pelican Rapids (MN) Barnesville (MN) Dual Tournament   V: W 37-33
Dec. 13 Lisbon Barnesville (MN) Dual Tournament   V: W 51-30
Dec. 13 Fargo South Barnesville (MN) Dual Tournament   V: L 36-33
Dec. 18 Valley City Dual HOME 7:00 V: W 30-28
Dec. 19-20 Dickinson Tourney Dickinson TBA V: 7th Place of 28 teams
Jan. 2-3 Rumble on the Red Tourney FargoDome-Fargo TBD V: 40th Place of 57 teams
Jan. 9-10 Bismarck Rotary Tourney Bismarck 10:00 a.m.
10:00 a.m.
V: 13th of 25 teams
Jan. 16 Fertile-Beltrami (MN) Dual Away 5:00 V: W 42-27
Jan. 16 Thief River Falls (MN) Dual Away   V: L 49-24
Jan. 22 Wahpeton Dual HOME 7:00 V: W 40-31
Jan. 23 Bismarck High Grand Forks Multiple Tournament 4:30 V: L 61-12
Jan. 23 GF Central Grand Forks Multiple Tournament 6:00 V: W 59-15
Jan. 23 Mandan Grand Forks Multiple Tournament 7:30 V: L 48-21
Jan. 24 TMCHS (Belcourt) Grand Forks Multiple Tournament 9:00 V: W 47-28
Jan. 24 Williston Grand Forks Multiple Tournament 10:30 V: L 43-28
Jan. 24 Minot High Grand Forks Multiple Tournament 12:00 V: W 43-33
Jan. 30 Fargo South Dual HOME 7:00 V: L 36-31
Feb. 5 West Fargo Dual Away 7:00 V: W 44-30
Feb. 7 Devils Lake Dual Away 2:00 V: W 40-24
Feb. 14 EDC Individual Regional Tourney West Fargo 9:30 a.m. V: 2nd Place of 9 teams with Fargo Shanley-14 state qualifiers including unattached wrestlers
Feb. 19 Bismarck Century Fargodome State Dual Tourney
Quarterfinals
10:30 a.m. V: L 51-29
Feb. 19-21 State Individual Tourney Fargodome   V: 8th Place of 18 teams

Last updated: Monday, February 23, 2009 9:04 PM

© Jerry Schneider Web Media 2008-09