EDC Girls' Volleyball Home
Record
EDC
7-0
Overall
18-1
Link to Devils Lake page
Link to Fargo North page
Link to Fargo South page
Link to Grand Forks Central page
Link to Grand Forks Red River page
Link to Valley City page
Link to Wahpeton page
Link to West Fargo page

NAVIGATION:

Standings:
Western Dakota Association (WDA) dual standings

Other Links
Firebirds banner
STATE INDIVIDUAL TOURNAMENT-TOURNAMENT RUNNERS UP
STATE DUAL TOURNAMENT-TOURNAMENT RUNNERS UP
EDC INDIVIDUAL TOURNAMENT-TOURNAMENT CHAMPIONS
EDC REGULAR SEASON-DUAL TEAM CHAMPIONS
Fargo South team photo
Fargo South Wrestling Roster
Name
Gr..
Wt. Class
 
Matt Nagel
12
215
 
Jacob Spiess
11
125
 
Tim Keller
11
135
 
Logan Flohrs
11
140
 
Nick Larson
11
140
 
Luke Paper
11
152
 
Sam Ficenec
11
160
 
Alex Messmer
11
189
 
Josh Bulik
11
140-145
 
Tanner Jones
11
189
 
Rudy Hayer
11
171-189
 
Gerad Fugleberg
11
285
 
Eric Forde
10
112
 
Austin Christiansen
10
119
 
Tony Hanson
10
125
 
Jake Merritt
10
130
 
Anthony Martinez
10
140
 
Lucas Moderow
10
145
 
Elliot Zander
10
160
 
Zach Ficenec
10
160
 
Cody Linke
10
152-160
 
Garrett Heiden
9
130
 
Campbell Nielson
9
160
 
Keith Fugleberg
9
171
 
Chris Czichotski
9
215
 
Joshua Schlicht
9
285
 
Darrek Crissler
9
130
 
Ben Burke
9
160
 
Clayton Peterson
9
160-171
 
Cole Mehring
8
103
 
Darren Crissler
8
112
 
Zander Mairs
8
135
 
Eric Peterson
8
152
 
Cody Neilson
8
160
 
Trey Saunders
8
171
 
Head Coach: Lynn Forde
Assistant Coaches: Harvey Kruckenberg, Dominic Vasquez, Cody Olson, Dusty Swanson, Mark Miller
Fargo South Wrestling Schedule
Date Opponent Location Time Dual Score/Team Place
Nov. 25 Devils Lake Dual HOME 7:00 V: W 64-16
Dec. 2 Wahpeton Dual Away 7:00 V: W 42-32
Dec. 6 Jamestown Tournament Jamestown 11:00 V: 2nd Place of 7 teams
Dec. 9 GF Red River Dual HOME 7:00 V: W 61-10
Dec. 13 Parkers Prairie (MN) Barnesville (MN) Dual Tournament   V: W 54-16
Dec. 13 New York Mills (MN) Barnesville (MN) Dual Tournament   V: W 58-17
Dec. 13 Fargo North Barnesville (MN) Dual Tournament   V: W 36-33
Dec. 19-20 Dickinson Tourney Dickinson TBA V: 1st Place of 28 teams
Jan. 2-3 Rumble on the Red Tourney FargoDome-Fargo TBD V: 16th Place of 57 teams
Jan. 9-10 Bismarck Rotary Tourney Bismarck 10:00 a.m.
10:00 a.m.
V: 5th Place of 25 teams
Jan. 16 West Fargo Dual HOME 7:00 V: W 53-21
Jan. 17 Valley City Dual HOME 1:00 V: W 37-30
Jan. 23 Williston Grand Forks Multiple Tournament 4:30 V: W 46-27
Jan. 23 Minot High Grand Forks Multiple Tournament 6:00 V: W 42-26
Jan. 23 TMCHS (Belcourt) Grand Forks Multiple Tournament 7:30 V: W 53-10
Jan. 24 Dickinson High Grand Forks Multiple Tournament 10:30 V: W 52-15
Jan. 24 Park Rapids (MN) Grand Forks Multiple Tournament 12:00 V: W 54-17
Jan. 29 Moorhead (MN) Dual HOME 7:00 V: W 51-19
Jan. 30 Fargo North Dual Away 7:00 V: W 36-31
Feb. 6 GF Central Dual Away 7:00 V: W 61-10
Feb. 14 EDC Individual Regional Tourney West Fargo 9:30 a.m. V: 1st Place of 9 teams with Fargo Shanley-18 state qualifiers including unattached wrestlers
Feb. 19 Mandan Fargodome State Dual Tourney
Quarterfinals
10:30 a.m. V: W 45-23
Feb. 20 Wahpeton Fargodome State Dual Tourney
Semifinals
12:00 noon V: W 42-33
Feb. 20 Bismarck High Fargodome State Dual Tourney
Championship
7:00 p.m. V: L 39-32
Feb. 19-21 State Individual Tourney Fargodome   V: 2nd Place of 18 teams

Last updated: Monday, February 23, 2009 9:04 PM

© Jerry Schneider Web Media 2008-09