EDC Girls' Volleyball Home
Record
EDC
3-4
Overall
9-12
Link to Devils Lake page
Link to Fargo Davies page
Link to Fargo North page
Link to Fargo Shanley page
Link to Fargo South page
Link to Grand Forks Central page
Link to Grand Forks Red River page
Link to Wahpeton page
Link to West Fargo page

NAVIGATION:

Standings:
WDA dual standings

Other Links:
Class A Polls


Knights banner
GF Central team photo
GF Central Wrestling Roster
Name
Gr..
Wt. Class
Alan Ashworth 11 145
Kalik Battle 8 103
Michael Brooks 10 145
Ben Danielson 10 119
Bryce Fish 9 130
Joe Frech 10 140
Victor Freeman 9 140
Katie Gavere 10 119
Jacob Gilmore 10 125
Gabe Gourneau 12 285
Seferno Hernandez 9 189
Michael Howard 12 145
Erik Jones 10 140
Caleb Kobilansky 12 160
Joe Martinotti 10 112
Tyler McLendon 11 215
Rogan Mesteth 10 160
Brandon Metzen 10 140
Kaccee Morin 10 152
T.J. Poole 10 140
Alex Randle 10 152
Sabre Schill 10 125
Jeff Simpson 10 189
Nick Slabaugh 10 215
R.J. Smith 11 140
Jacob Thompson 12 119
Matt Wright  12 130
James Wright  12 135
Jeremy Zahradka 12 189
Mike Torrey 12 135
Hamilton Williams 8 103
Head Coach: Matt Berglund
Assistant Coaches: Jeff Welsh, Devon Daly, Andrew Kennedy, David Statt, Travis Bennett

 

GF Central Wrestling Schedule
Date Opponent Location Time Dual Score/Team Place
Nov. 24 Valley City Dual Away 7:00 V: L 45-31
Dec. 1 Devils Lake Dual HOME 7:00 V: W 37-28
Dec. 4-5 Wahpeton Tournament Wahpeton (NDSCS) TBA V: 9th Place of 16 teams
Dec. 8 Hillsboro Dual Away 7:00 V: W 44-27
Dec. 11 TMCHS (Belcourt) GF Sertoma Dual Tournament   V: L 43-24
Dec. 11 Jamestown GF Sertoma Dual Tournament   V: W 48-23
Dec. 12 Devils Lake GF Sertoma Dual Tournament   V: W 51-21
Dec. 12 Valley City GF Sertoma Dual Tournament   V: W 34-33
Dec. 15 East Grand Forks (MN) Crookston (MN) Quadrangulars   V: W 58-12
Dec. 15 Crookston (MN) Crookston (MN) Quadrangulars   V: L 42-24
Dec. 18 Fargo Shanley Dual GF Red River 6:00 V: W 69-6
Dec. 19 Valley City Tournament Valley City 11:00 V: 5th Place of 16 teams
Dec. 22 Fargo North Dual Away 7:00 V: L 41-31
Jan. 2 West Fargo Dual Away 2:00 V: L 47-15
Jan. 5 Wahpeton Dual HOME 7:00 V: L 30-27
Jan. 8-9 Bismarck Rotary Tournament Bismarck TBA V: 24th Place of 26 teams
Jan. 14 Roseau (MN) Thief River Falls (MN) Quad.   V: L 39-31
Jan. 14 Thief River Falls (MN) Thief River Falls (MN) Quad.   V: L 54-19
Jan. 16 United Clay Becker (MN) Gadberry Duals; Moorhead (MN)   V: W 54-28
Jan. 16 Moorhead (MN) Gadberry Duals; Moorhead (MN)   V: L 53-19
Jan. 16 Brainerd (MN) Gadberry Duals; Moorhead (MN)   V: L 53-18
Jan. 16 Rosemount (MN) Gadberry Duals; Moorhead (MN)   V: L 55-16
Jan. 22 Mandan GF Multiple Tournament 4:30 V: Cancelled
Jan. 22 Dickinson High GF Multiple Tournament 6:00 V: Cancelled
Jan. 22 Bismarck High GF Multiple Tournament 7:30 V: Cancelled
Jan. 23 Minot High GF Multiple Tournament 9:00 V: Cancelled
Jan. 23 Williston GF Multiple Tournament 12:00 V: Cancelled
Jan. 30 Larimore Tournament Larimore TBA V: 1st Place of 10 teams
Feb. 4 Fargo South Dual Away 7:00 V: L 43-26
Feb. 5 GF Red River Dual HOME 7:00 V: W 37-34
Feb. 13 EDC Regional Tournament Fargo North TBA V: 6th Place of 8 teams; 14 qualifiers including unattached wrestlers
Feb. 19 State Individual Tournament Fargodome TBA V: 12th Place of 17 teams

Last updated: Sunday, March 21, 2010 2:41 PM

© Jerry Schneider Web Media 2009-10