EDC Girls' Volleyball Home
Record
EDC
3-4
Overall
8-8
Link to Devils Lake page
Link to Fargo Davies page
Link to Fargo North page
Link to Fargo Shanley page
Link to Fargo South page
Link to Grand Forks Central page
Link to Grand Forks Red River page
Link to Wahpeton page
Link to West Fargo page

NAVIGATION:

Standings:
WDA dual standings

Other Links:
Class A Polls


Roughriders banner
GF Red River logo
GF Red River Wrestling Roster
Name
Gr..
Wt. Class
 
Sean Murphy
8
103
 
Rodell Johnson
9
112
 
Aaron Blackwell
11
119
 
Josstyn Richter
12
125
 
Gunnar Hanevold
9
130
 
Billy Rerick
10
135
 
Evan Moser
10
140
 
Ty Anderson
10
145
 
Jared Bertsch
9
152
 
Jake Larson
10
160
 
Keaton Hanevold
12
171
 
Jared Espe
12
189
 
Derek Olson
11
215
 
Bryce O'Neill
12
285
 
Tyler Beattie 10    
Bryan Bjerk 9    
Christian Bjerk 10    
Kenneth Blevins 9    
Drew Brekhus 10    
Justin Hafner 9    
Thomas Mohr 10    
Mitchell Ramirez 9    
Wyatt Sampson 10    
Patrick Sayler 11    
Jared Smith
12
 
Head Coach: Bruce Moe
Assistant Coaches: Dean Larimer, John Richter, John Altman, Caleb Warner
GF Red River Wrestling Schedule
Date Opponent Location Time Dual Score/Team Place
Nov. 24 Wahpeton Dual Away 7:00 V: W 40-35
Nov. 28 Devils Lake Tournament Devils Lake TBA V: 6th Place of 8 teams
Dec. 1 Fargo North Dual HOME 7:00 V: L 42-30
Dec. 4-5 Mandan Tournament Mandan TBA V: 8th Place of 12 teams
Dec. 8 Hillsboro Dual Away 6:00 V: W 45-36
Dec. 11 Central Cass GF Sertoma Dual Tournament   V: W 54-24
Dec. 11 Thief River Falls (MN) GF Sertoma Dual Tournament   V: L 53-19
Dec. 12 TMCHS (Belcourt) GF Sertoma Dual Tournament   V: L 54-20
Dec. 12 Deer River (MN) GF Sertoma Dual Tournament   V: W 48-31
Dec. 15 East Grand Forks (MN) Crookston (MN) Quadrangulars   V: W 61-6
Dec. 15 Crookston (MN) Crookston (MN) Quadrangulars   V: L 44-28
Dec. 18 Fargo Shanley Dual HOME 7:00 V: W 48-12
Dec. 22 Fargo South Dual HOME 7:00 V: L 47-17
Dec. 29-30 Rumble on the Red Tournament Fargodome TBA V: Tie-41st Place of 58 teams
Jan. 8-9 Bismarck Rotary Tournament Bismarck TBA V: 11th Place of 26 teams
Jan. 14 Thief River Falls (MN) Thief River Falls (MN) Quad.   V: L 48-27
Jan. 14 Roseau Thief River Falls (MN) Quad.   V: W 47-29
Jan. 19 Devils Lake Dual Away 7:00 V: W 48-32
Jan. 22 Minot High GF Multiple Tournament 4:30 V: Cancelled
Jan. 22 Williston GF Multiple Tournament 6:00 V: Cancelled
Jan. 22 Dickinson High GF Multiple Tournament 7:30 V: Cancelled
Jan. 23 Bismarck High GF Multiple Tournament 9:00 V: Cancelled
Jan. 23 Jamestown GF Multiple Tournament 12:00 V: Cancelled
Jan. 23 Mandan GF Multiple Tournament 1:30 V: Cancelled
Jan. 28 West Fargo Dual HOME 7:00 V: L 45-19
Jan. 30 Larimore Tournament Larimore TBA V: 3rd Place of 10 teams
Feb. 5 GF Central Dual Away 7:00 V: L 37-34
Feb. 13 EDC Regional Tournament Fargo North TBA V: 5th Place of 8 teams; 15 qualifiers including unattached wrestlers
Feb. 19 State Individual Tournament Fargodome TBA V: 13th Place of 17 teams

Last updated: Sunday, March 21, 2010 2:41 PM

© Jerry Schneider Web Media 2009-10