EDC Girls' Volleyball Home
Record
EDC
7-0
Overall
15-0
Link to Devils Lake page
Link to Fargo Davies page
Link to Fargo North page
Link to Fargo Shanley page
Link to Fargo South page
Link to Grand Forks Central page
Link to Grand Forks Red River page
Link to Wahpeton page
Link to West Fargo page

NAVIGATION:

Standings:
WDA dual standings

Other Links:
Class A Polls


Packers banner
STATE INDIVIDUAL TOURNAMENT-RUNNERS UP
STATE DUAL TOURNAMENT-CHAMPIONS
EDC TOURNAMENT-CHAMPIONS
EDC REGULAR SEASON-DUAL TEAM CHAMPIONS
West Fargo team photo
West Fargo Wrestling Roster
Name
Gr..
Wt. Class
 
Jordan Shearer
7
103
 
Trevor Kringlie
9
103
 
Kollin Kragnes
8
103
 
Weston Dobler
7
103
 
Christian Ramberg
7
103
 
Zac Haring
9
103
 
Lucas Monson
9
112
 
Levi Schultz
9
112
 
Adam Seamands
10
112
 
Jordan Johnston
10
119
 
Kyle Kragnes
8
119
 
Tanner Kuznia
8
119
 
Peter Rodriguez
9
119
 
Tommy Kuehn*
11
125
 
Nik Austermiller
9
130
 
Omar Khalif
9
130
 
Cesar Vasquez
9
130
 
Ryan Seamands*
12
135
 
Ransi Thomas
11
135
 
Curtis Crowe
11
140
 
Michael Lehmann
9
140
 
Miles Scholl
9
145
 
Seth Pegg
11
145
 
Zach Neer*
11
152
 
Shelby Schulz
9
152
 
Cuyler Johnson
9
152
 
Preston Lehmann
9
160
 
Tim Sola
11
160
 
Drew Johnson
9
160
 
Adam Thomte
9
160
 
Eric Lehmann
11
171
 
Zach G. Vetter
11
171
 
Zach Eider
9
171
 
Jordan Gleason
11
171
 
Steve Sola
10
171
 
Tyler Lehmann*
12
189
 
Jordan Olson
10
189
 
Scott Schiller*
12
215
 
Izzy Zeele
10
215
 
Zach T. Vetter
11
285
 
* denotes captains
Head Coach: Kayle Dangerud
Assistant Coaches: Jeff Weber, Ben Imdieke, Dustin Kleppe
West Fargo Wrestling Schedule
Date Opponent Location Time Dual Score/Team Place
Dec. 3 Fargo Shanley Dual HOME 7:00 V: W 70-10
Dec. 4-5 Wahpeton Tournament Wahpeton (NDSCS) TBA V: 1st Place of 16 teams
Dec. 10 Devils Lake Dual Away 6:30 V: W 68-4
Dec. 11 Bismarck St. Mary's GF Sertoma Dual Tournament   V: W 69-6
Dec. 11 TMCHS (Belcourt) GF Sertoma Dual Tournament   V: W 66-6
Dec. 12 Thief River Falls (MN) GF Sertoma Dual Tournament   V: W 46-25
Dec. 12 Perham (MN) GF Sertoma Dual Tournament   V: W 48-15
Dec. 18-19 Rochester (MN) Tournament Rochester (MN) TBA V: 3rd Place of 35 teams
Dec. 29-30 Rumble on the Red Tournament Fargodome TBA V: 2nd Place of 58 teams
Jan. 2 GF Central Dual HOME 2:00 V: W 47-15
Jan. 8-9 Bismarck Rotary Tournament Bismarck TBA V: 2nd Place of 26 teams
Jan. 15 Fargo South Dual HOME 7:00 V: W 45-27
Jan. 21 Moorhead (MN) Dual Away 7:00 V: W 45-22
Jan. 22 Dickinson High GF Multiple Tournament 3:00 V: Cancelled
Jan. 22 Mandan GF Multiple Tournament 6:00 V: Cancelled
Jan. 23 Williston GF Multiple Tournament 10:30 V: Cancelled
Jan. 23 Bismarck High GF Multiple Tournament 12:00 V: Cancelled
Jan. 23 TMCHS (Belcourt) GF Multiple Tournament 1:30 V: Cancelled
Jan. 28 GF Red River Dual Away 7:00 V: W 45-19
Jan. 30 Aberdeen (SD) Tournament Aberdeen (SD) TBA V: 1st Place of 15 teams
Feb. 4 Fargo North Dual Away 7:00 V: W 55-11
Feb. 5 Wahpeton Dual HOME 7:00 V: W 53-18
Feb. 13 EDC Regional Tournament Fargo North TBA V: 1st Place of 8 teams; 18 qualifiers including unattached wrestlers
Feb. 18 Dickinson High Quarterfinals
Fargodome
10:30 a.m. V: W 62-17
Feb. 19 Bismarck Century Semifinals
Fargodome
12:00 noon V: W 36-35
Feb. 19 Bismarck High Champions Fargodome 7:00 V: W 36-30
Feb. 19 State Individual Tournament Fargodome TBA V: 2nd Place of 17 teams

Last updated: Sunday, March 21, 2010 2:42 PM

© Jerry Schneider Web Media 2009-10