EDC Girls' Volleyball Home
Record
EDC
3-4
Overall
9-16
Link to Devils Lake page
Link to Fargo North page
Link to Fargo South page
Link to Grand Forks Central page
Link to Grand Forks Red River page
Link to Valley City page
Link to Wahpeton page
Link to West Fargo page

NAVIGATION:

Standings:
WDA dual standings

Other Links:
Class A Polls


Knights banner
EDC REGULAR SEASON-FOURTH PLACE
GF Central team photo
GF Central Wrestling Roster
Name
Gr..
Wt. Class
Battle, Kalik 9 103
Hansen, Brandon 8 103
Keener, Tyler 8 103
Ashworth, Will 8 103
Castilleja, Dani 9 112
Martinotti, Joe 11 112
Williams, Hamilton 9 112
Danielson, Ben 11 119
Litzinger, Garrett 9 119
Kelly, Ian 9 130
Schill, Sabre 11 130
Oen, Spencer 8 130
Freeman, Victor 10 135
Gilmore, Jacob 11 135
Brandon, Blake 9 140
Randle, Alex 11 140
Fish, Bryce 10 145
Jones, Erik 11 152
Morin, Kaccee 11 160
Poole, T.J. 11 171
Terrill, Kyle 9 189
Hernandez, Seferino 10 215
Miller, Daniel 9 215
Spah, Dan 9 285
Head Coach: Matt Berglund
Assistant Coaches: Jeff Welsh, Devon Daly, Andrew Kennedy, Derek Lee, Joel Adrian, Zead Hassan

 

 

GF Central Wrestling Schedule
Date Opponent Location Time Dual Score/ Team Place
Nov. 23 Valley City Dual HOME 7:00 W 40-28
Nov. 30 Devils Lake Dual Away 7:00 W 48-24
Dec. 3-4 Wahpeton Tournament Wahpeton TBD 12th of 15 teams
Dec. 10 Thief River Falls (MN) Dual
GF Sertoma Dual Tourney
HOME 3:00 L 52-25
Dec. 10 Central Cass Dual
GF Sertoma Dual Tourney
HOME 7:30 L 48-36
Dec. 11 Bismarck St. Mary's Dual
GF Sertoma Dual Tourney
HOME TBA L 39-33
Dec. 11 Fertile-Beltrami (MN) Dual
GF Sertoma Dual Tourney
HOME TBA W 48-28
Dec. 11 Wahpeton Dual
GF Sertoma Dual Tourney
HOME TBA W 44-30
Dec. 14 East GF/SH (MN) Dual
Border Battle Quad
HOME TBA W 50-15
Dec. 14 Crookston (MN) Dual
Border Battle Quad
HOME TBA L 51-15
Dec. 18 Valley City Tournament Valley City TBA 3rd of 10 teams
Dec. 21 Fargo North Dual HOME 7:00 W 43-33
Jan. 4 West Fargo Dual HOME 7:00 L 44-30
Jan. 7-8 Bismarck Tournament Bismarck TBA 18th of 24 teams
Jan. 11 Hillsboro Dual HOME 7:00 W 49-27
Jan. 13 Wahpeton Dual Away 7:00 L 40-34
Jan. 15 Un. Clay Becker (MN) Dual
Gadberry Dual Tourney
Moorhead (MN) TBA W 41-33
Jan. 15 Moorhead (MN) Dual
Gadberry Dual Tourney
Moorhead (MN) TBA L 58-20
Jan. 15 Mandan Dual
Gadberry Dual Tourney
Moorhead (MN) TBA L 46-34
Jan. 15 Brainerd (MN) Dual
Gadberry Dual Tourney
Moorhead (MN) TBA L 60-10
Jan. 21 Dickinson High Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 6:00 W 40-39
Jan. 21 Bismarck High Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 7:30 L 66-6
Jan. 22 Minot High Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 9:00 L 44-24
Jan. 22 TMCHS (Belcourt) Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 12:00 L 39-24
Jan. 22 Jamestown Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 1:30 L 57-21
Jan. 29 Larimore Tournament Larimore TBA 2nd of 7 teams
Feb. 3 Fargo South Dual HOME 7:00 L 63-12
Feb. 5 GF Red River Dual Away 7:00 L 51-19
Feb. 12 EDC Regional Tournament Wahpeton TBA 7th of 8 teams
Feb. 17 Bismarck High Quarterfinals
Fargodome
10:30 L 72-3
Feb. 17-19 State Individual Tournament Fargodome TBA 14th of 17 teams

Last updated: Saturday, March 26, 2011 9:27 AM

© Copyright Eastern Dakota Conference/Jerry Schneider Web Media 2010-11