EDC Girls' Volleyball Home
Record
EDC
2-5
Overall
8-13
Link to Devils Lake page
Link to Fargo North page
Link to Fargo South page
Link to Grand Forks Central page
Link to Grand Forks Red River page
Link to Valley City page
Link to Wahpeton page
Link to West Fargo page

NAVIGATION:

Standings:
WDA dual standings

Other Links:
Class A Polls


Roughriders banner
GF Red River logo
GF Red River Wrestling Roster
Name
Gr..
Wt. Class
Zachary Beal 11  
Jared Bertsch 10  
Bryan Bjerk 10  
Christian Bjerk 11  
Aaron Blackwell 12  
Kenneth Blevins 10  
Brett  Bogenreif 12  
Drew Brekhus 11  
Michael Forrester 9  
Justin Hafner 10  
Gunnar Hanevold 10  
Keaton Hanevold 12  
Rodell Johnson 10  
Malek Larimer 7  
Evan Moser 11  
Sean Murphy 9  
Jacob  Olson 9  
Derek Olson 12  
Ian Pressnell 9  
Billy Rerick 11  
Patrick Sayler 12  
Jonathon Steinke 9  
Benjamin Trenne 9  
Tyler Uhrich 9  
Head Coach: Bruce Moe
Assistant Coaches: Dean Larimer, John Richter, John Altman, Caleb Warner

 

GF Red River Wrestling Schedule
Date Opponent Location Time Dual Score/
Team Place
Nov. 23 Wahpeton Dual HOME 7:00 L 37-36
Nov. 27 Devils Lake Tournament Devils Lake TBA 3rd of 7 teams
Nov. 30 Fargo North Dual Away 7:00 L 35-31
Dec. 3-4 Mandan Tournament Mandan 3:30 & 9:00 10th of 12 teams
Dec. 9 Hillsboro Dual HOME 7:00 W 42-36
Dec. 10 Jamestown Dual
GF Sertoma Dual Tourney
GF Central 4:30 W 42-28
Dec. 10 Bismarck Century Dual
GF Sertoma Dual Tourney
GF Central 6:00 L 43-27
Dec. 11 Fargo North Dual
GF Sertoma Dual Tourney
GF Central TBA L 34-33
Dec. 11 Minot High Dual
GF Sertoma Dual Tourney
GF Central TBA W 42-33
Dec. 11 Perham (MN) Dual
GF Sertoma Dual Tourney
GF Central TBA L 37-29
Dec. 14 East GF/SH (MN) Dual
Border Battle Quad
GF Central TBA W 79-3
Dec. 14 Crookston (MN) Dual
Border Battle Quad
GF Central TBA L 39-20
Dec. 16 Fargo South Dual Away 7:00 L 37-31
Dec. 29-30 Rumble on the Red Tourney Fargodome TBA 51st of 56 teams
Jan. 7-8 Bismarck Tournament Bismarck TBA 19th of 24 teams
Jan. 13 Roseau (MN) Dual HOME 6:00 W 50-18
Jan. 13 Thief River Falls (MN) Dual HOME 7:00 L 32-29
Jan. 14 Valley City Dual Away 7:00 L 44-29
Jan. 18 Devils Lake Dual HOME 7:00 W 33-26
Jan. 21 Mandan Dual
GF Multiple Dual Tourney
HOME 3:00 L 45-21
Jan. 21 Dickinson High Dual
GF Multiple Dual Tourney
HOME 7:30 L 43-27
Jan. 22 Bismarck High Dual
GF Multiple Dual Tourney
HOME 9:00 L 55-18
Jan. 22 Williston Dual
GF Multiple Dual Tourney
HOME 1:30 W 45-30
Jan. 27 West Fargo Dual Away 7:00 L 59-11
Jan. 29 Larimore Tournament Larimore TBA 3rd of 7 teams
Feb. 5 GF Central Dual HOME 7:00 W 51-19
Feb. 12 EDC Regional Tournament Wahpeton TBA 5th of 8 teams
Feb. 17-19 State Individual Tournament Fargodome TBA 16th of 17 teams

Last updated: Saturday, March 26, 2011 9:26 AM

© Copyright Eastern Dakota Conference/Jerry Schneider Web Media 2010-11