EDC Girls' Volleyball HomeTakedown
Record
EDC 0-8
Overall 1-19
Link to Devils Lake page Link to Fargo Davies page Link to Fargo North page Link to Fargo South page Link to Grand Forks Central page Link to Grand Forks Red River page Link to Valley City page Link to Wahpeton page Link to West Fargo page


Firebirds banner
Devils Lake logo
Devils Lake Wrestling Schedule
Date Opponent Location Time Dual Score/
Team Place
Nov. 19 Fargo South Dual HOME 7:00 L 54-24
Nov. 26 TMCHS (Belcourt) Dual HOME 5:00 L 60-12
Nov. 26 Fargo Davies Dual HOME 7:00 L 63-16
Dec. 3 GF Central Dual Away 5:00 L 62-15
Dec. 3 Larimore Dual GF Central 6:15 L 45-22
Dec. 3 Mayville-Portland CG Dual GF Central 7:30 W 36-33
Dec. 6-7 Dan Unruh Mem. Tournament Wahpeton 6 pm/9 am 11th Place of 14 teams
Dec. 10 Pemb. Cty. N.-Cav. Dual Away 7:00 L 75-6
Dec. 17 Valley City Dual Away 7:00 L 54-21
Dec. 21 Valley City Tournament Valley City 11:00 am 9th Place of 14 teams
Jan. 3-4 Bismarck Rotary Tourney Bismarck TBA 26th Place of 28 teams
Jan. 7 Jamestown Dual Away 7:00 L 63-15
Jan. 10-11 Rugby Tournament Rugby TBA 10th Place of 18 teams
Jan. 17 Williston Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 4:30 pm L 48-27
Jan. 17 Minot High Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 6:00 pm L 60-15
Jan. 17 Mandan Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 7:30 pm L 64-6
Jan. 17 Dickinson High Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River TBA L 58-12
Jan. 18 TMCHS (Belcourt) Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 9:00 am L 54-27
Jan. 18 Bismarck High Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 12 noon L 76-0
Jan. 23 West Fargo Dual HOME 5:00 L 72-3
Jan. 23 Carrington Dual HOME 7:00 L 73-0
Jan. 25 Larimore Tournament Larimore TBA 7th Place of 8 teams
Jan. 28 GF Red River Dual HOME 7:00 L 46-21
Jan. 31 Wahpeton Dual Fargo North 5:00 L 71-12
Jan. 31 Fargo North Dual Away 7:00 L 48-15
Feb. 8 EDC Regional Tournament TBA 10:00 am 9th Place of 9 teams
5 qualifiers
Feb. 13-15 State Individual Tournament Bismarck CC TBA 16th Place of 18 teams
Devils Lake Wrestling Roster
Name Gr.. Wt. Class
James Fisk 7 106
Jace Estenson 9 132
Austin Goodsell 12 145
Austin Schall 12 152
Cody Dunn 11 170
Jayce Moor 9 182
Tory Nygaard 10 220
Kameron Matejcek 12 285
Aron Waide 9 285
Aden Hunt 10 285
Head Coach: Todd Lambrecht
Assistant Coach: Patrick Gelhaus

© Copyright Eastern Dakota Conference/Jerry Schneider Web Media 2013-14