EDC Girls' Volleyball HomeTakedown
Record
EDC 6-2
Overall 18-10
Link to Devils Lake page Link to Fargo Davies page Link to Fargo North page Link to Fargo South page Link to Grand Forks Central page Link to Grand Forks Red River page Link to Valley City page Link to Wahpeton page Link to West Fargo page


Knights banner
EDC REGULAR DUAL SEASON-THIRD PLACE
GF Central Wrestling Schedule
Date Opponent Location Time Dual Score/
Team Place
Nov. 18 Valley City Dual Away 7:00 W 39-30
Dec. 3 Devils Lake Dual HOME 5:00 W 62-15
Dec. 3 Mayville-Portland CG Dual HOME 6:15 W 61-9
Dec. 3 Larimore Dual HOME 7:30 W 59-18
Dec. 6 & 7 Dan Unruh Mem. Tourney Wahpeton 6 pm/9 am 4th Place of 14 teams
Dec. 10 E. Gr. Forks/SH (MN) Dual Crookston (MN) TBA W 61-7
Dec. 10 Crookston (MN) Dual Crookston (MN) TBA W 48-27
Dec. 13 Badger-GB-MR (MN) Dual
GF Sertoma Dual Tourney
HOME 4:30 L 40-27
Dec. 13 Fertile Beltrami (MN) Dual
GF Sertoma Dual Tourney
HOME 7:30 W 42-24
Dec. 14 Bis. St. Mary's Dual
GF Sertoma Dual Tourney
HOME 9:00 am W 42-24
Dec. 14 Valley City Dual
GF Sertoma Dual Tourney
HOME TBD L 38-26
Dec. 17 Fargo North Dual Away 7:00 W 40-33
Dec. 19 Fargo Davies Dual HOME 7:00 L 35-33
Dec. 21 Valley City Tournament Valley City 11:00 4th Place of 14 teams
Jan. 3-4 Bismarck Rotary Tourney Bismarck TBA 22nd Place of 28 teams
Jan. 9 West Fargo Dual Away 7:00 L 70-6
Jan. 11 Moorhead (MN) Dual
Gadberry Dual Tourney
Moorhead (MN) 10:30 am L 55-7
Jan. 11 D-G-F (MN) Dual
Gadberry Dual Tourney
Moorhead (MN) 12 noon W 38-36
Jan. 11 Un. Cl. Beck (MN) Dual
Gadberry Dual Tourney
Moorhead (MN) 1:30 pm W 54-13
Jan. 11 Brainerd (MN) Dual
Gadberry Dual Tourney
Moorhead (MN) 3:00 pm L 44-28
Jan. 14 Wahpeton Dual HOME 5:00 W 44-21
Jan. 14 Hillsboro Dual HOME 8:00 W 48-24
Jan. 17 Mandan Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 4:30 pm W 48-22
Jan. 17 Williston Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 6:00 pm W 48-21
Jan. 17 TMCHS (Belcourt) Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 7:30 pm L 60-18
Jan. 18 Dickinson High Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 9:00 am L 45-32
Jan. 18 Bismarck High Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 10:30 am L 62-6
Jan. 18 Minot High Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 12 noon W 52-17
Jan. 25 Larimore Tournament Larimore TBA 3rd Place of 8 teams
Jan. 30 Fargo South Dual Away 7:00 W 46-24
Feb. 1 GF Red River Dual Away 7:00 W 39-24
Feb. 8 EDC Regional Tournament Fargo Davies 10:00 am 4th Place of 9 teams
16 qualifiers
Feb. 13 Bis. Century-Quarters
State Dual Tourney
Bismarck CC 10:00 am L 36-30
Feb. 13-15 State Individual Tournament Bismarck CC TBA 8th Place of 18 teams
GF Central Wrestling Roster
Name Gr.. Wt. Class
Austin Hoffman 12 145
Garrett Litzinger 12 145
Blake Brandon 12 170
Thomas Jordan 12 170
Kyle Terrill 12 182
Dan Spah 12 285
Dylan Jenkins 11 106
Tyler Keener 11 120
Anthony Lamberson 11 126
Brandon Hanson 11 132
Cameron Vaudrin 11 138
Jesus Flores 11 138
Spencer Oen 11 152
Jacob Stauss 11 182
Joseph Gerzewski 11 195
Quinn Bauer 11 195
Nick Escobar 11 220
Symon Coates 10 138
Bryce Brandon 10 145
Dash Foltz 10 160
Robert Weikel 10 285
Hector Hernandez 10 285
Deandra Lee 9 106
Aaron Rodriguez-Vondal 9 120
Carlos Balboa 9 120
Chase Mullane 9 120
Gordon Isler 9 132
Colton Rau 9 138
Tyler Pursley 9 152
Brady Terrill 9 220
Head Coach: Matt Berglund
Assistant Coaches: Jeff Welsh, Andrew Kennedy, Jacob Clouse, Randall Anderson, Tom Hansen, Wayne Berglund

© Copyright Eastern Dakota Conference/Jerry Schneider Web Media 2013-14