EDC Girls' Volleyball HomeTakedown
Record
EDC 8-0
Overall 27-3
Link to Devils Lake page Link to Fargo Davies page Link to Fargo North page Link to Fargo South page Link to Grand Forks Central page Link to Grand Forks Red River page Link to Valley City page Link to Wahpeton page Link to West Fargo page


Packers banner
STATE INDIVIDUAL TOURNAMENT-RUNNERS UP
STATE DUAL TOURNAMENT-CHAMPIONS
EDC INDIVIDUAL TOURNAMENT-CHAMPIONS
EDC REGULAR DUAL SEASON-CHAMPIONS
West Fargo Wrestling Schedule
Date Opponent Location Time Dual Score/
Team Place
Nov. 26 Valley City Dual Away 7:00 W 66-9
Dec. 6-7 Dan Unruh Mem. Tournament Wahpeton 6 pm/9 am 1st Place of 14 teams
Dec. 10 Fargo Davies Dual HOME 7:00 W 69-3
Dec. 13 Central Cass Dual
GF Sertoma Dual Tourney
GF Central 3:00 W 59-10
Dec. 13 TMCHS (Belcourt) Dual
GF Sertoma Dual Tourney
GF Central 6:00 W 38-24
Dec. 14 Detroit Lakes (MN) Dual
GF Sertoma Dual Tourney
GF Central 9:00 am W 56-15
Dec. 14 Bismark Century Dual
GF Sertoma Dual Tourney
GF Central TBD W 57-10
Dec. 20-21 Minn. Christmas Tournament Rochester (MN) TBA 2nd Place of 33 teams
Dec. 27-28 Rumble on the Red Tourney Fargodome TBA 2nd Place of 69 teams
Jan. 3 Mediapolis (IA) Dual
Minnesota Clash Dual Tourn.
Rochester (MN) 9:00 am L 38-24
Jan. 3 Adrian (MN) Dual
Minnesota Clash Dual Tourn.
Rochester (MN) 11:00 am W 39-24
Jan. 3 Totino-Grace (MN) Dual
Minnesota Clash Dual Tourn.
Rochester (MN) 1:00 pm L 34-33
Jan. 4 Grand Island (NE) Dual
Minnesota Clash Dual Tourn.
Rochester (MN) 9:00 am W 53-21
Jan. 4 Bay Port (WI) Dual
Minnesota Clash Dual Tourn.
Rochester (MN) 11:00 am W 42-24
Jan. 4 Kasson-Mant. (MN) Dual
Minnesota Clash Dual Tourn.
Rochester (MN) 1:00 pm W 37-28
Jan. 9 GF Central Dual HOME 7:00 W 70-6
Jan. 10 Fargo South Dual HOME 7:00 W 72-6
Jan. 16 Moorhead (MN) Dual Away 7:00 Cancelled
Jan. 17 TMCHS (Belcourt) Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 3:00 pm W 54-9
Jan. 17 Bismarck High Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 6:00 pm W 26-23
Jan. 17 GF Red River Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 7:30 pm W 65-6
Jan. 18 Minot High Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 9:00 am W 69-6
Jan. 18 Mandan Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 12 noon W 70-6
Jan. 18 Williston Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 1:30 pm W 65-6
Jan. 23 Devils Lake Dual Away 5:00 W 72-3
Jan. 23 Carrington Dual Devils Lake 6:00 W 39-27
Jan. 25 Thief River Falls (MN) Dual
Pudge Anderson Dual Tourn.
Fergus Falls (MN) 10:00 am W 69-6
Jan. 25 Little Falls (MN) Dual
Pudge Anderson Dual Tourn.
Fergus Falls (MN) TBA W 57-15
Jan. 25 Apple Valley (MN) Dual
Pudge Anderson Dual Tourn.
Fergus Falls (MN) TBA L 64-3
Jan. 30 Fargo North Dual Away 7:00 W 66-12
Jan. 31 Wahpeton Dual HOME 7:00 W 56-12
Feb. 8 EDC Regional Tournament Fargo Davies 10:00 am 1st Place of 9 teams
17 qualifiers
Feb. 13 Dickinson High-Quarters
State Dual Tourney
Bismarck CC 10:00 am W 63-9
Feb. 14 Bis. Century Dual-Ch. Semis
State Dual Tourney
Bismarck CC App. 1 pm W 56-15
Feb. 14 Bis. High Dual-State Champ.
State Dual Tourney
Bismarck CC App. 7 pm W 31-25
Feb. 13-15 State Individual Tournament Bismarck CC TBA 2nd Place of 18 teams
West Fargo Wrestling Roster
Name Gr..

Wt. Class

Reed Cronin 12 126
Kollin Kragnes 12 170
Kyle Kragnes 12 182
Tanner Kuznia 12 195
Jared Power 12 160
Anjelo Shepherd 12 145
Keegan Cronin 11 113
Weston Dobler 11 160
Ian Friswold 11 138
Conrad Kranz 11 160
Zach Lehmann 11 182
Christian Ramberg 11 138
Raphael Ndimubandi 11 138
Tanner Reber 11 138
Alby Rodriguez 11 220
Jordan Shearer 11 132
Jacob Franek 10 120
Dante Genova 10 132
Jordan Gianakos 10 126
Chris Cornette 9 152
Jackson Gravel 9 145
Alex Hettwer 9 145
Brandon Metz 9 285
Jesse Shearer 9 152
Noah Seamands 9 152
Chase Teiken 9 170
Zach Willis 9 220
Brody Farmer 8 120
Jared Franek 8 106
JJ Harms 8 106
Lincoln Kranz 8 120
Riley Kringlie 7 106
Cade Pederson 7 132
Head Coach: Kayle Dangerud
Assistant Coaches: Dustin Kleppe, Ben Berogan, Kevin Fynboh, Lex Lunde, Gabe Strube

© Copyright Eastern Dakota Conference/Jerry Schneider Web Media 2013-14