EDC Girls' Volleyball HomeTakedown
Record
EDC 7-1
Overall 17-11
Link to Devils Lake page Link to Fargo Davies page Link to Fargo North page Link to Fargo South page Link to Grand Forks Central page Link to Grand Forks Red River page Link to Valley City page Link to Wahpeton page Link to West Fargo page


Knights banner
STATE DUAL TOURNAMENT-FOURTH PLACE
EDC REGULAR SEASON-RUNNERS UP
GF Central Wrestling Schedule
Date Opponent Location Time Dual Score/
Team Place
Nov. 24 Valley City Dual HOME 7:00 W 52-22
Dec. 2 Devils Lake Dual Away 5:00 W 75-0
Dec. 2 Pembina Cty. North Dual Devils Lake 6:00 L 47-25
Dec. 5-6 Dan Unruh Mem. Tourney Wahpeton 6 pm/10 5th Place of 15 teams
Dec. 9 E. Gr. Forks (MN) Dual HOME TBA W 57-9
Dec. 9 Crookston (MN) Dual HOME TBA W 51-24
Dec. 12 Perham (MN) Dual
GF Sertoma Dual Tourney
HOME 6:00 L 65-6
Dec. 13 Bis. St. Mary's Dual
GF Sertoma Dual Tourney
HOME 7:30 W 69-12
Dec. 13 Badger-GB-MR (MN) Dual
GF Sertoma Dual Tourney
HOME TBD L 39-30
Dec. 13 Detroit Lakes (MN) Dual
GF Sertoma Dual Tourney
HOME TBD W 37-35
Dec. 16 Fargo North Dual HOME 6:00 W 60-20
Dec. 16 Hillsboro Dual HOME 7:00 W 61-15
Dec. 18 Fargo Davies Dual Away 7:00 W 45-24
Dec. 20 Valley City Tournament Valley City 10:00 1st Place of 15 teams
Dec. 30 Wahpeton Dual Away 7:00 W 36-33
Jan. 9-10 CC Letterman's Tourney Central Cass 5:30/9:30 3rd Place of 22 teams
Jan. 15 West Fargo Dual HOME 7:00 L 45-30
Jan. 17 Mandan Dual
Gadberry Dual Tourney
Moorhead (MN) 10:00 W 54-17
Jan. 17 D-G-F (MN) Dual
Gadberry Dual Tourney
Moorhead (MN) 11:30 W 51-19
Jan. 17 Moorhead (MN) Dual
Gadberry Dual Tourney
Moorhead (MN) 1:00 L 53-18
Jan. 17 Jamestown Dual
Gadberry Dual Tourney
Moorhead (MN) 2:30 W 60-21
Jan. 23 Dickinson High Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 4:30 L 37-27
Jan. 23 Williston Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 6:00 W 39-29
Jan. 23 TMCHS (Belcourt) Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 7:30 L 44-18
Jan. 24 Bismarck High Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 10:30 L 45-24
Jan. 24 Minot High Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 12:00 L 41-24
Jan. 31 Larimore Tournament Larimore TBA 3rd Place of 12 teams
Feb. 5 Fargo South Dual HOME 7:00 W 46-24
Feb. 6 GF Red River Dual Away 7:00 W 53-23
Feb. 14 EDC Regional Tournament Valley City 10:00 am 4th Place of 9 teams
16 qualifiers
Feb. 19 TMCHS (Belcourt) Fargodome-Quarters
State Dual Tourney
10:00 am W 39-33
Feb. 20 Bismarck High Fargodome-Ch. Semis
State Dual Tourney
App. 1 pm L 61-12
Feb. 20 Bismarck Century Fargodome-3rd Place
State Dual Tourney
App. 7 pm L 41-28
Feb. 19-21 State Individual Tournament Fargodome TBA 11th Place of 19 teams
GF Central Wrestling Roster
Name Gr.. Wt. Class
Dylan Jenkins 12 113
Anthony Lamberson 12 132
Brandon Hanson 12 138
Jesus Flores 12 145
Cameron Vaudrin 12 145
Chancler Devier 12 152
Spencer Oen 12 170
John Reimers 12 170
Jacob Stauss 12 195
Joey Gerzewski 12 195
Nick Escobar 12 220
Symon Coates 11 138
Bryce Brandon 11 152
Dylan Kuchera 11 170
Dash Foltz 11 182
Hector Hernandez 11 285
DeDe Lee 10 106
Carlos Balboa 10 120
Chase Mullane 10 126
Justin Spielman 10 132
Brady Vaudrin 10 138
Gordon Isler 10 152
Cameron Anderson 10 160
Tyler Pursley 10 160
Brady Terrill 10 285
Carson Williams 9 106
Sebastian Brower 9 106
Issiah Venzant 9 132
Tyrel Lecy 9 152
Tristan Morin 9 160
Andy Hernandez 9 220
Head Coach: Matt Berglund
Assistant Coaches: Jeff Welsh, Andrew Kennedy, Wayne Berglund, Dan Rooney, Jacob Clouse, Tom Hansen, Garrett Litzinger

© Copyright Eastern Dakota Conference/Jerry Schneider Web Media 2014-15