EDC Girls' Volleyball HomeTakedown
Record
EDC 7-2
Overall 10-6
Link to Devils Lake page Link to Fargo Davies page Link to Fargo North page Link to Fargo South page Link to Grand Forks Central page Link to Grand Forks Red River page Link to Valley City page Link to Wahpeton page Link to West Fargo page Link to West Fargo Sheyenne page


Eagles banner
EDC TOURNAMENT-RUNNERS UP
EDC REGULAR SEASON-RUNNERS UP
Fargo Davies Wrestling Schedule
Date Opponent Location Time Dual Score/
Team Place
Nov. 24 Devils Lake Dual Away 7:00 W 69-6
Dec. 1 Fargo South Dual Away 7:00 W 60-16
Dec. 5 Knights of Col. Tournament Jamestown 11:00 am 2nd Place of 6 teams
Dec. 8 West Fargo Dual Away 6:30 W 44-30
Dec. 8 Frazee (MN) Dual West Fargo 7:30 L 66-7
Dec. 12 Barnesville (MN) Tournament Barnesville (MN) 9:00 am 2nd Place of 10 teams
Dec. 19 Valley City Tournament Valley City 10:00 3rd Place of 14 teams
Dec. 22 GF Central Dual HOME 7:00 W 53-23
Dec. 29-30 Rumble on the Red Tourney Fargodome 10/10 am 64th Place of 68 teams
Jan. 5 Fargo North Dual HOME 7:00 W 65-13
Jan. 8-9 Bismarck Rotary Tourney Bismarck 10/10 am 16th Place of 31 teams
Jan. 16 Jamestown Dual
Gadberry Dual Tourney
Moorhead (MN) 10:30 W 54-18
Jan. 16 Mandan Dual
Gadberry Dual Tourney
Moorhead (MN) 12:00 W 39-26
Jan. 16 Pequot Lakes (MN) Dual
Gadberry Dual Tourney
Moorhead (MN) 1:30 L 46-30
Jan. 16 Dilworth-G-F (MN) Dual
Gadberry Dual Tourney
Moorhead (MN) 3:00 W 40-32
Jan. 19 GF Red River Dual Away 7:00 W 50-29
Jan. 28 WF Sheyenne Dual HOME TBA W 66-15
Jan. 28 Wahpeton Dual HOME 7:00 L 40-33
Jan. 29 Moorhead (MN) Dual MSUM Nemzek Hall 7:00 L 45-24
Feb. 4 Valley City Dual HOME 7:00 L 36-29
Feb. 13 EDC Regional Tournament Fargo South 10:00 am 2nd Place of 10 teams
16 qualifiers
Feb. 18 Minot High Fargodome-Quarters
State Dual Tourney
10:00 am L 53-16
Feb. 18-20 State Individual Tournament Fargodome TBA 9th Place of 20 teams
Fargo Davies Wrestling Roster
Name Gr.. Wt. Class
Ty Weber  8 106
Gavin Stueve  9 106
Ethan Klaus  7 106
Abdu Ahmed  12 106
David 9y  10 113
Matt Overholt  10 113
Adam McTaggart  10 113
Abshir Omar  10 113
Abdi Nasir  10 113
Brody Mohr  9 120
Haley Rohrich  9 120
Mohamed Ahmed  10 120
Abdul Ali ABK  11 126
Daniel Dralu  9 126
Truman Werremeyer  7 126
Jaden Mairs  9 132
Joe Schwab  12 132
Alex Skaare  11 138
Cole Friedrichs  9 138
Richard Dralu  11 145
Dylan Helm  9 145
Bryce Burnside  12 152
Keenan Morris  11 160
Isaac Dralu  10 160
Kolby Johnson  11 170
Firas Omar  9 182
Colton Rohrich  12 195
Andre Baguma  10 220
Miles Kimbrough  10 220
Dylan Ystebo  11 285
Jacob West  12 285
Riley Gira 12 285
Head Coach: Keenan Spiess
Assistant Coaches: Brendon Flynn, Lucas Moderow, Gerad Fugleberg, Zander Mairs, Joe Trottier

© Copyright Eastern Dakota Conference/Jerry Schneider Web Media 2015-16