EDC Girls' Volleyball HomeTakedown
Record
EDC 5-4
Overall 15-13
Link to Devils Lake page Link to Fargo Davies page Link to Fargo North page Link to Fargo South page Link to Grand Forks Central page Link to Grand Forks Red River page Link to Valley City page Link to Wahpeton page Link to West Fargo page Link to West Fargo Sheyenne page


Knights banner
GF Central Wrestling Schedule
Date Opponent Location Time Dual Score/
Team Place
Nov. 24 Valley City Dual Away 7:00 L 54-16
Dec. 1 Devils Lake Dual HOME 6:00 W 58-22
Dec. 1 Larimore Dual HOME 8:00 W 51-24
Dec. 4-5 Dan Unruh Mem. Tourn. Wahpeton 6 pm/10 am 12th Place of 19 teams
Dec. 8 Crookston (MN) Dual HOME 5:00 W 39-36
Dec. 8 E. Gr. Forks (MN) Dual HOME 7:00 W 67-8
Dec. 11 Stewartville (MN) Dual
GF Sertoma Dual Tourney
HOME 4:30 L 48-24
Dec. 11 Jamestown Dual
GF Sertoma Dual Tourney
HOME TBD W 48-15
Dec. 12 Central Cass Dual
GF Sertoma Dual Tourney
HOME TBD W 39-35
Dec. 12 Fosston-Bagley (MN) Dual
GF Sertoma Dual Tourney
HOME TBD L 37-36
Dec. 12 Fertile-Beltrami (MN) Dual
GF Sertoma Dual Tourney
HOME TBD W 40-39
Dec. 17 Fargo North Dual Away 5:30 W 60-21
Dec. 17 Hillsboro Dual Fargo North 6:30 W 44-36
Dec. 19 Valley City Tournament Valley City 10:00 5th Place of 14 teams
Dec. 22 Fargo Davies Dual Away 7:00 L 53-23
Jan. 5 Wahpeton Dual HOME 7:00 L 45-30
Jan. 8-9 Bismarck Rotary Tourney Bismarck 10/10 am 26th Place of 31 teams
Jan. 14 West Fargo Dual Away 7:00 L 52-16
Jan. 16 Dilworth-G-F (MN) Dual
Gadberry Dual Tourney
Moorhead (MN) 10:30 L 50-27
Jan. 16 Moorhead (MN) Dual
Gadberry Dual Tourney
Moorhead (MN) 12:00 L 63-9
Jan. 16 Jamestown Dual
Gadberry Dual Tourney
Moorhead (MN) 1:30 W 41-36
Jan. 16 Pequot Lakes (MN) Dual
Gadberry Dual Tourney
Moorhead (MN) 3:00 L 60-24
Jan. 22 Minot High Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 3:00 L 73-0
Jan. 22 Dickinson High Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 6:00 L 60-12
Jan. 22 TMCHS (Belcourt) Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 7:30 L 43-27
Jan. 23 Bismarck Legacy Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 9:00 W 48-27
Jan. 23 Mandan Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 12:00 L 55-16
Jan. 23 Williston Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 1:30 W 48-36
Jan. 30 Larimore Tournament Larimore TBA 4th Place of 9 teams
Feb. 2 WF Sheyenne Dual Fargo South TBA W 75-6
Feb. 2 Fargo South Dual Away TBA W 39-27
Feb. 5 GF Red River Dual HOME 7:00 W 34-28
Feb. 13 EDC Regional Tournament Fargo South 10:00 am 6th Place of 10 teams
15 qualifiers
Feb. 18-20 State Individual Tournament Fargodome TBA 15th Place of 20 teams
GF Central Wrestling Roster
Name Gr.. Wt. Class
DaShaun Lewis 9 106
Taylor Gagnon 9 106
Starson Buckles 7 106
Joshua Isassi 8 106
Gaige Braswell 9 113
Ethan Lee 9 113
Sebastian Brower 10 120
Carlos Balboa 11 126
Carson Williams 10 126
Alec Humble 9 132
Devry Gryder 9 132
Cole Oen 9 132
Chase Mullane 11 145
Kyle Wohlgamuth 9 152
Bryce Brandon 12 152
Cameron Anderson 11 160
Kaleb Berry 9 160
Jonathan Black 9 160
Jace Posten 11 160
Tyler Pursley 11 160
Gordon Isler  11 170
Ethan Drew 9 182
Dashley Foltz 12 182
Travis Howe 10 220
Andres Hernandez 10 220
Brady Terrill 11 285
Hector Hernandez 12 285
Head Coach: Jeff Welsh
Assistant Coaches: Andrew Kennedy, Daniel Rooney, Garrett Litzinger, Brandon Glimsdahl, Jacob Clouse

© Copyright Eastern Dakota Conference/Jerry Schneider Web Media 2015-16