EDC Girls' Volleyball HomeTakedown
Record
EDC 9-0
Overall 16-4
Link to Devils Lake page Link to Fargo Davies page Link to Fargo North page Link to Fargo South page Link to Grand Forks Central page Link to Grand Forks Red River page Link to Valley City page Link to Wahpeton page Link to West Fargo page Link to West Fargo Sheyenne page


Eagles banner
STATE TOURNAMENT-FOURTH PLACE
EDC REGULAR SEASON-CHAMPIONS
Valley City Wrestling Schedule
Date Opponent Location Time Dual Score/
Team Place
Nov. 24 GF Central Dual HOME 7:00 W 54-16
Nov. 28 West Fargo Dual HOME 2:00 W 45-28
Dec. 1 Fargo North Dual Away 7:00 W 81-0
Dec. 5 Knights of Col. Tournament Jamestown 11:00 am 3rd Place of 6 teams
Dec. 11 Central Cass Dual
GF Sertoma Dual Tourney
GF Central 3:00 W 39-24
Dec. 11 Perham (MN) Dual
GF Sertoma Dual Tourney
GF Central TBD L 46-25
Dec. 12 Badger-GB-MR (MN) Dual
GF Sertoma Dual Tourney
GF Central TBD W 49-30
Dec. 12 TMCHS (Belcourt) Dual
GF Sertoma Dual Tourney
GF Central TBD W 42-32
Dec. 12 Thief River Falls (MN) Dual
GF Sertoma Dual Tourney
GF Central TBD L 43-33
Dec. 17 Devils Lake Dual Away 5:00 W 75-4
Dec. 17 Grafton Dual Devils Lake 6:00 W 69-9
Dec. 19 Valley City Tournament HOME 10:00 1st Place of 14 teams
Dec. 29-30 Rumble on the Red Tourney Fargodome 10/10 am 45th Place of 68 teams
Jan. 8-9 Bismarck Rotary Tourney Bismarck 10/10 am 15th Place of 31 teams
Jan. 12 Wahpeton Dual Away 7:00 W 40-27
Jan. 15 GF Red River Dual Away 7:00 W 49-22
Jan. 19 WF Sheyenne Dual HOME 5:30 W 75-3
Jan. 19 Fargo South Dual HOME 7:00 W 57-15
Jan. 22-23 Lisbon Storhaug Tourney Lisbon TBA 2nd Place of 17 teams
Jan. 29 Bis. Legacy Dual HOME 5:00 W 70-11
Jan. 29 Jamestown Dual HOME 7:00 W 54-17
Jan. 30 Northwest (MN) Tourney Fertile (MN) TBA 4th Place of 9 teams
Feb. 4 Fargo Davies Dual Away 7:00 W 36-29
Feb. 13 EDC Regional Tournament Fargo South 10:00 am 3rd Place of 10 teams
14 qualifiers
Feb. 18 Mandan Fargodome-Quarters
State Dual Tourney
10:00 am W 32-29
Feb. 19 Bismarck Century Fargodome-Ch. Semis
State Dual Tourney
App. 2 pm L 48-22
Feb. 19 Minot High Fargodome-St. Champ.
State Dual Tourney
App. 7 pm L 46-17
Feb. 18-20 State Individual Tournament Fargodome TBA 10th Place of 20 teams
Valley City Wrestling Roster
Name Gr.. Wt. Class
Jordan Magnuson  12 220
Jakob Ashline  12 138
Noah Kaber  12 182
Cole McGough  11 160
Drew Jacobson  11 220
Anthony Capistran  11 170
Logan Erlandson  10 152
Jonathan Langer  10 145
Jared Undem  10 132
Rylee Bjork  10 132
Jake Tangen  10 170
Sage Kvien  9 138
Jaustin Opatz  9 106
Aaron Kipp  9 182
Jaden Oestern  9 195
David Peterson 9 145
Parker Larson  8 120
Callen Oestern  8 126
Bennett Rogelstad  8 106
Austin Rogelstad  8 106
Head Coach: Aaron Larson
Assistant Coaches: Mark Miller, Trevar Hansen

© Copyright Eastern Dakota Conference/Jerry Schneider Web Media 2015-16