EDC Girls' Volleyball HomeTakedown
Record
EDC 7-2
Overall 14-10
Link to Devils Lake page Link to Fargo Davies page Link to Fargo North page Link to Fargo South page Link to Grand Forks Central page Link to Grand Forks Red River page Link to Valley City page Link to Wahpeton page Link to West Fargo page Link to West Fargo Sheyenne page


Packers banner
STATE INDIVIDUAL TOURNAMENT-RUNNERS UP
EDC REGULAR SEASON-FOURTH PLACE
West Fargo Wrestling Schedule
Date Opponent Location Time Dual Score/
Team Place
Nov. 20 Fargo South Dual HOME 7:00 W 42-27
Nov. 28 Valley City Dual Away 2:00 L 45-28
Dec. 1 GF Red River Dual Away 7:00 W 51-15
Dec. 4-5 Dan Unruh Mem. Tourn. Wahpeton 6 pm/10 am 3rd Place of 19 teams
Dec. 8 Frazee (MN) Dual HOME 5:30 L 44-30
Dec. 8 Fargo Davies Dual HOME 7:30 L 44-30
Dec. 11 Perham (MN) Dual
GF Sertoma Dual Tourney
GF Central 4:30 L 39-35
Dec. 11 Bis. Century Dual
GF Sertoma Dual Tourney
GF Central TBD L 43-33
Dec. 12 Thief River Falls (MN) Dual
GF Sertoma Dual Tourney
GF Central TBD W 45-27
Dec. 12 Stewartville (MN) Dual
GF Sertoma Dual Tourney
GF Central TBD W 45-25
Dec. 12 Badger-GB-MR (MN) Dual
GF Sertoma Dual Tourney
GF Central TBD W 42-34
Dec. 15 Moorhead (MN) Dual Away 7:00 L 47-26
Dec. 18-19 Minn. Christmas Tournament Rochester (MN) 2 pm/9:30 12th Place of 32 teams
Dec. 29-30 Rumble on the Red Tourney Fargodome 10/10 am 4th Place of 68 teams
Jan. 8-9 Bismarck Rotary Tourney Bismarck 10/10 am 4th Place of 31 teams
Jan. 14 GF Central Dual HOME 7:00 W 52-16
Jan. 22 Bismarck Legacy Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 3:00 W 56-21
Jan. 22 Jamestown Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 4:30 W 58-15
Jan. 22 Mandan Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 7:30 W 40-31
Jan. 23 TMCHS (Belcourt) Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 9:00 W 56-24
Jan. 23 Minot High Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 10:30 L 48-34
Jan. 23 Bismarck High Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 1:30 L 41-24
Jan. 28 Devils Lake Dual Carrington 6:30 W 62-18
Jan. 28 Carrington Dual Away 7:30 L 42-27
Feb. 4 WF Sheyenne Dual Fargo North 6:00 W 77-0
Feb. 4 Fargo North Dual Away 7:00 W 55-18
Feb. 5 Wahpeton Dual HOME 6:30 W 39-34
Feb. 13 EDC Regional Tournament Fargo South 10:00 am 4th Place of 10 teams
12 qualifiers
Feb. 18 Bismarck Century Fargodome-Quarters
State Dual Tourney
10:00 am L 39-36
Feb. 18-20 State Individual Tournament Fargodome TBA 2nd Place of 20 teams
West Fargo Wrestling Roster
Name Gr..

Wt. Cl.

Franek, Jacob 12 138
Genova, Dante 12 152
Gianakos, Jordan 12 126
Genova, Alessandro 11 132
Gravel, Jackson 11 145
Hettwer, Alexander 11 138
Jarue, Surprise 11 195
Metz, Brandon 11 285
Pipeboy, Obadiah 11 160
Shearer, Jesse 11 182
Teiken, Chase 11 195
Dunbar, Richelieu 10 152
Franek, Jared 10 132
Harms, Justin 10 106
Kuaana, Ashton 10 220
Masumbuko, Joseph 10 160
Schlichting, Dalton 10 132
Welter, Judson 10 285
Contreras, Chris 9 152
Nones, Ashley 9 113
Pederson, Cade 9 152
Rodriguez, Jeremiah 9 220
Gulley, Marcus 8 138
Johnson, Michael 8 138
Kringlie, Max 8 106
McIntosh, Joel 8 145
Genova, Declan 7 120
Co-Head Coaches: Ben Berogan, Kevin Fynboh
Assistant Coaches: Matt Lewellan, Delson Saintal

© Copyright Eastern Dakota Conference/Jerry Schneider Web Media 2015-16