Welcome to the Eastern North Dakota Website
Link to Devils Lake Home page Link to Fargo Davies Home page Link to Fargo North Home page Link to Fargo Shanley Home page Link to Fargo South Home page Link to Grand Forks Central Home page Link to Grand Forks Red River Home page Link to Valley City Home page Link to Wahpeton Home page Link to West Fargo Home page Link to West Fargo Sheyenne Home page
Link to Devils Lake Secured page Link to Fargo Davies Secured page Link to Fargo North Secured page Link to Fargo Shanley Secured page Link to Fargo South Secured page Link to Grand Forks Central Secured page Link to Grand Forks Red River Secured page Link to Valley City Secured page Link to Wahpeton Secured page Link to West Fargo Secured page Link to West Fargo Sheyenne Secured page

EDC Website Home | NDHSAA website | Media Links | Archives & Other Links | EDC Constitution & By-Laws | RSchoolToday Schedule Website

Spartans banner
FALL SPORTS
(Follow the links to sport-specific sites)

Cross Country-Boys (NDHSAA Page)
Cross Country-Girls (NDHSAA Page)
Football
Golf-Girls
Soccer-Boys
Swimming-Girls (NDHSAA Page)
Tennis-Boys
Volleyball


WINTER SPORTS
(Follow the links to sport-specific sites)

Basketball-Boys
Basketball-Girls
Cheerleading (NDHSAA Page)
Hockey-Boys
Hockey-Girls
Dance (NDADD Website)
Gymnastics
(NDHSAA Page)
Swimming-Boys (NDHSAA Page)
Wrestling


SPRING SPORTS
(Follow the links to sport-specific sites)

Baseball
Golf-Boys
Soccer-Girls
Softball
Tennis-Girls
Track-Boys (NDHSAA Page)
Track-Girls (NDHSAA Page)

SCHOOL INFORMATION

Fargo North High School
801 17th Ave. N.
Fargo, ND 58102
Phone: (701) 446-2400
School Fax: (701) 446-2799
District Office Fax: (701) 446-1200
Click to view website

CONTACT INFORMATION NAME
Superintendent Dr. Jeff Schatz
Principal Andy Dahlen
District Athletic Director Todd Olson
District Athletic Secretary Jennifer Schultz
School Activities Coordinator Travis Christensen
School Activities Secretary Keri VanEnk
Athletic Trainers Jon Darling
Megan Willard
Cheerleading (FB & BBB) Leah Ramstad
Cheerleading (Asst. FB) Nikki Hunsicker
Spartacas Dance-Head Coach
Assistant Coach
Jenna Rosvold
Andrea Ross
Band Director Brian Tessmann
School Song  Go U Northwestern
Mascot Spartans
School Colors  Navy Blue & Gold
Click on logo to view larger logo Spartans logo
FALL SPORTS
SPORT HEAD COACH

ASST./JV COACH(ES)

ASST./SOPH. COACH(ES) ASST./FRESHMEN COACH(ES)
Cross-Country-Boys Gary Mailloux Rod Hardie Mark Landman  
Cross-Country-Girls Aaron Walker Stacy Ness Megan Boe  
Football

Kelly Kalina

Brent Miller
John Cunningham
Nate Albrecht

Adam Roland
Claude Robinson
Jacob Maki
Ben Borgerding

Kevin Anderson (Head 9th)
Kris Dougherty
Jerry Schneider

Golf-Girls Chad Christensen Ann Williams    
Soccer-Boys Jonathan Melendez

Ben Patrie
Adam Haskins (Goalie Coach)

Mike Kolesar (JV)

Tyler Siverson (JV)

Swimming-Girls

Talia Butery Sarah Volk Krystle Leidholm Megan Keidel
Abby Astrup
Tennis-Boys

Greg Unruh

Jeremy Thompson Steven Saville  
Volleyball Brooks Dockter

Ali Hanson

Keli Johnson

Jean Anderson
Kelli Sitzler


WINTER SPORTS
SPORT HEAD COACH

ASST./JV COACH(ES)

ASST./SOPH. COACH(ES) ASST./FRESHMEN COACH(ES)
Basketball-Boys Dan Shultis Kevin Anderson
Nik Savageau (Vol.)
Travis Hoeg

Mike Dobberstein
Cody Martinson
Cody Strom

Basketball-Girls Derek Ouren Ryan Gravalin
Alyssa Wixo (Vol.)

Ali Hanson

Nicole Sufficool

Gymnastics (WITH FARGO SOUTH) Amber Diemert Kaitlyn Bock

Kyrstin Emil

Samantha Palmer
Hockey-Boys

Rob Aasand

Joey Vannett
Gavin Smith

Jeff Nold (JV)

Nick Boe (JV asst.)
Mitch Mazaheri (volunteer)

Hockey-Girls Kris Dougherty Chad Christensen Don Smith  
Swimming-Boys Dick Fisher

Skip Fisher

Emily Pascavis

Ben Hanson

Wrestling

Sean Richie

Graelin Garlington

Claude Robinson

Ben Borgerding

SPRING SPORTS
SPORT HEAD COACH

ASST./JV COACH(ES)

ASST./SOPH. COACH(ES) ASST./FRESHMEN COACH(ES)
Baseball Jeff Fiechtner

Chad Hanson (Var Asst.)
B
ryan Hanson (JV)
Scott Winjum (JV)

Chad Christensen (JV Asst)
Jeremy Flaig (JV Asst)

Derek Ouren (9th Grade)
Jake Puhl (9th Grade)

Golf-Boys Ray Callaghan Greg Unruh    
Soccer-Girls Michelle Crary

Kayla Taralson
Amanda Nelson (Goalie)

Tracy Melendez (JV Head)

Holly Christian

Softball Aaron Kliniske

Gavin Smith

Joey Vannett

Haley Vangerud

Tennis-Girls

Steven Saville

Jeremy Thompson David Russell Andrea Rognlien
Track-Boys & Girls

Gary Mailloux (Boys)
Aaron Walker (Girls)

Mark Landman (Boys Distance)
Eric Baird (B/G Throwers)

Kelly Kalina (B/G Hurdles)
Adam Roland (Boys Relay/Sprints)

Bill Keating (Volunteer)
Anthony Brossart (Volunteer)

Stephanie Livingston
(B/G High Jump)
Kelli Sitzler (Girls Relay/Sprints)

Nick Magee (B/G Pole Vault)
Nate Albrecht (B/G Throwers)

Craig Erickson (B/G Throwers)
Keith Lehman (B/G Distance)

Last updated: Tuesday, March 18, 2014 7:58 PM

 

© Copyright Eastern Dakota Conference/Jerry Schneider Web Media 2013-14