Welcome to the Eastern North Dakota Website
Link to Devils Lake Home page Link to Fargo Davies Home page Link to Fargo North Home page Link to Fargo Shanley Home page Link to Fargo South Home page Link to Grand Forks Central Home page Link to Grand Forks Red River Home page Link to Valley City Home page Link to Wahpeton Home page Link to West Fargo Home page Link to West Fargo Sheyenne Home page
Link to Devils Lake Secured page Link to Fargo Davies Secured page Link to Fargo North Secured page Link to Fargo Shanley Secured page Link to Fargo South Secured page Link to Grand Forks Central Secured page Link to Grand Forks Red River Secured page Link to Valley City Secured page Link to Wahpeton Secured page Link to West Fargo Secured page Link to West Fargo Sheyenne Secured page

EDC Website Home | NDHSAA website | Media Links | Archives & Other Links | EDC Constitution & By-Laws | RSchoolToday Schedule Website

Bruins banner
FALL SPORTS
(Follow the links to sport-specific sites)

Cross Country-Boys (NDHSAA Page)
Cross Country-Girls (NDHSAA Page)
Football
Golf-Girls
Soccer-Boys
Swimming-Girls (NDHSAA Page)
Tennis-Boys
Volleyball


WINTER SPORTS
(Follow the links to sport-specific sites)

Basketball-Boys
Basketball-Girls
Cheerleading (NDHSAA Page)
Hockey-Boys
Hockey-Girls
Dance (NDADD Website)
Gymnastics
(NDHSAA Page)
Swimming-Boys (NDHSAA Page)
Wrestling


SPRING SPORTS
(Follow the links to sport-specific sites)

Baseball
Golf-Boys
Soccer-Girls
Softball
Tennis-Girls
Track-Boys (NDHSAA Page)
Track-Girls (NDHSAA Page)

SCHOOL INFORMATION

Fargo South High School
1840 15th Ave. S.
Fargo, ND 58103
Phone: (701) 446-2000
School Fax: (701) 446-2399
District Office Fax: (701) 446-1200
Click to view website

CONTACT INFORMATION NAME
Superintendent Dr. Jeff Schatz
Principal Dr. Todd Bertsch
District Athletic Director Todd Olson
District Athletic Secretary Jennifer Schultz
School Activities Coordinator Mike Beaton
School Activities Secretary Donna Lee
Athletic Trainers Bruce Pehl
Rachel Ochs
Cheerleading (Football) Holly Strand (Var. Head)
Tyler LaShomb (JV)
Lindsey Satre (Fresh)
Cheerleading (Wrestling) Sally Lunde
Cheerleading (B. Hockey) Holly Strand
Cheerleading (B. Soccer, GBB) Emily Cumings
Cheerleading (BBB) Lindsey Satre
Dance (Bruinkix) Laura Paulson
Band Director Sebastian Tackling
School Song On Wisconsin
Mascot Bruins
School Colors Brown & Gold
Click on logo to view larger logo Bruins logo
FALL SPORTS
SPORT HEAD COACH

ASST./JV COACH(ES)

ASST./SOPH. COACH(ES) ASST./FRESHMEN COACH(ES)
Cross-Country-Boys Mike Merritt Anna Hagen    
Cross-Country-Girls Tyler Carlson Bill Schalow    
Football

Troy Mattern

Cameron Dockter
Eric Issendorf
Jordan Vadnais
Justin Wanzek

Todd Molden (JV Head)
Gail Collins
Michael Grant

Mike Kelly
Larry Quamme

Golf-Girls

Josh Dunnell

Kris Gillett    
Soccer-Boys Dean Hashbarger

Luke Gardner
Amer Vatres

Selam Ahmed

David Weiler

Swimming-Girls

Skip Fisher Ben Hanson Brian Olson Ashley Kanklefritz (Diving)
Tennis-Boys

Vic Youngs

Jason Thiner    
Volleyball Andrea Hummel

Kelsey Jeseritz

Chelsea Hageman

Jessica Winter-9th-A
Katelyn Zimbleman-9th-B


WINTER SPORTS
SPORT HEAD COACH

ASST./JV COACH(ES)

ASST./SOPH. COACH(ES) ASST./FRESHMEN COACH(ES)
Basketball-Boys Mike Hendrickson Jason Konschak

Mike Finneseth

Doug Haas
Brandon Fisher
Ross Olson

Basketball-Girls Jason Smedshammer Cammi Greenheck

Andrea Hummel

Katie Thorson

Gymnastics (WITH FARGO NORTH) Amber Diemert Kaitlyn Bock

Kyrstin Emil

Samantha Palmer
Hockey-Boys

Wade Storey

Corwin Saurdiff

Chad Skarperud

Brendan Muldoon
Elliot Bates

Hockey-Girls (WITH FARGO DAVIES) Josh Issertell Brett Anderson Mike Viet  
Swimming-Boys

Pat Anderson

Lauren Trudeau

Luke Pechmann Ben Griggs
Wrestling Harvey Kruckenburg Dustin Swanson

Casey Krieger

 

SPRING SPORTS
SPORT HEAD COACH

ASST./JV COACH(ES)

ASST./SOPH. COACH(ES) ASST./FRESHMEN COACH(ES)
Baseball Donn Bryant

Wayne Bradley (Var Asst)
Josh Rudie (Var Asst)
Jeff Gould (Vol.)

Todd Molden (Head JV)
Jake Olson (JV Asst.)
Ryan Boyer (JV B Head)
Mike Swanson (JV B Asst)

Ross Olson (9th)

 

Golf-Boys

Josh Dunnell

Kris Gillett    
Soccer-Girls Mike Breker

Sina Sarabakhsh (Var. Asst.)
Nicole Kahler (Var. Asst.)

Alley Fisher (Var. Asst.)

Rachel Stoa (JV Head)
Softball Jessica Winter Sarah Lansing Kelsey Jeseritz  
Tennis-Girls

Jason Thiner

Ellen Johnson (JV)    
Track-Boys

Cameron Dockter

Eric Issendorf
Keith Fugleberg

Dustin Swanson
Tyler Carlson

Larry Seljevold
Mike Grant

Track-Girls Mike Merritt

Jessica Myxter
Matt Bishoff

Alex Kingsley
Holly Strand

Jason Swier
Kaia Bickford

Last updated: Tuesday, March 18, 2014 8:37 PM

 

© Copyright Eastern Dakota Conference/Jerry Schneider Web Media 2013-14