Welcome to the Eastern North Dakota Website
Link to Devils Lake Home page Link to Fargo Davies Home page Link to Fargo North Home page Link to Fargo Shanley Home page Link to Fargo South Home page Link to Grand Forks Central Home page Link to Grand Forks Red River Home page Link to Valley City Home page Link to Wahpeton Home page Link to West Fargo Home page Link to West Fargo Sheyenne Home page
Link to Devils Lake Secured page Link to Fargo Davies Secured page Link to Fargo North Secured page Link to Fargo Shanley Secured page Link to Fargo South Secured page Link to Grand Forks Central Secured page Link to Grand Forks Red River Secured page Link to Valley City Secured page Link to Wahpeton Secured page Link to West Fargo Secured page Link to West Fargo Sheyenne Secured page

EDC Website Home | NDHSAA website | Media Links | Archives & Other Links | EDC Constitution & By-Laws | RSchoolToday Schedule Website

RoughRiders banner
FALL SPORTS
(Follow the links to sport-specific sites)

Cross Country-Boys (NDHSAA Page)
Cross Country-Girls (NDHSAA Page)
Football
Golf-Girls
Soccer-Boys
Swimming-Girls (NDHSAA Page)
Tennis-Boys
Volleyball


WINTER SPORTS
(Follow the links to sport-specific sites)

Basketball-Boys
Basketball-Girls
Cheerleading (NDHSAA Page)
Hockey-Boys
Hockey-Girls
Dance (NDADD Website)
Gymnastics
(NDHSAA Page)
Swimming-Boys (NDHSAA Page)
Wrestling


SPRING SPORTS
(Follow the links to sport-specific sites)

Baseball
Golf-Boys
Soccer-Girls
Softball
Tennis-Girls
Track-Boys (NDHSAA Page)
Track-Girls (NDHSAA Page)

SCHOOL INFORMATION

Grand Forks Red River High School
2211 17th Ave. S.
Grand Forks, ND 58201
Phone: (701) 746-2400
School Fax: (701) 746-2406
District Office Fax: (701) 772-7739

Click to view website

CONTACT INFORMATION NAME
Superintendent Dr. Larry Nybladh
Principal Kris Arason
District Athletic Director Mark Rerick
District Athletic Secretary Jeanette Dahl
School Activities Coordinator Nathan Olson
Building Roster Secretary Deb Hillebrand
Athletic Trainer Sara Bjerke
Band Director David Christianson & James Landman
Cheer coach Sarah Abrahamson
Cheer coach assistants Breanna Linert
Morgan Barry
School Song Rider Fight Song
Mascot RoughRiders
School Colors Red, White, & Black
Click on logo to view larger logo Roughriders logo
FALL SPORTS
SPORT HEAD COACH

ASST./JV COACH(ES)

ASST./SOPH. COACH(ES) ASST./FRESHMEN COACH(ES)
Cross-Country-Boys & Girls Richard Dafoe Jeff Zimney

Tom Kieffer
Maria Reardon

Olivia Bovee

Football

Vyrn Muir

Mark Varriano (Var.)
Jeff Waind (Var.)
Bob Zimney (Var.)
Jeff Compton (Vol.)

Tim Tandeski (JV)
Dayton Marek (JV)
Jeff Bye (JV)
Adam Eckert (Soph)
Mitch Winterroth (Vol.)

Donovan McMillian (Fresh)
Tyler Nelson (Fresh)
Tom Strand (Vol.)
George Roughead (Vol.)

Golf-Girls Ann Arnason      
Soccer-Boys

Luke Glasoe

Jake Palmiscno James Whetter Andrew Lappegaard

Swimming-Girls (COOP with GFCentral)

Bryan Walls Sara Walls (Diving) Erin Wessman

Jacob Gerszewski

Tennis-Boys

Greg LaDouceur

Evan Knodle    
Volleyball Carolyn Olson

Jason Heydt

Amy Bushaw

Colie Sabol
Katie Stoley


WINTER SPORTS
SPORT HEAD COACH

ASST./JV COACH(ES)

ASST./SOPH. COACH(ES) ASST./FRESHMEN COACH(ES)
Basketball-Boys Jason Gregory Kirby Krefting
Brady Edwards (asst)

Kelby Krefting
Anthony Zunker (vol)

Mark Varriano
Devin Gathman

Basketball-Girls Kent Ripplinger

Tyler Nelson

Michelle Cremers

Carley Handgaard

Gymnastics (COOP with GFCentral) Courtney Gripentrog Jesse Lindholm

Derinda Kocic

 

Hockey-Boys

Bill Chase

Ryan Kuntz
John Dvorak

Jason Capes

Cam Willox

Hockey-Girls (COOP with GF Central) Darin Schumacher Kyle Ellingson    
Swimming-Boys (COOP with GFCentral) Brent Newman

Mike Kocsis

Andrew Germain (Diving)

Jennifer Anklan (Diving)

Wrestling Bruce Moe Dean Larimer

John Richter
Josh Roberts

John Gardner
Jarrod Langehaug


SPRING SPORTS
SPORT HEAD COACH

ASST./JV COACH(ES)

ASST./SOPH. COACH(ES) ASST./FRESHMEN COACH(ES)
Baseball Mark Varriano Nick Chine Dustin Frize Aaron Dunphy
Golf-Boys Merle Mikkelsen Mike Slominski    
Soccer-Girls Jessica Krog

Kathy Meagher
Marco Campoverde

Alex Hedlund (JV Coach)

Ashley Pavlish (GK coach)
Alex Ciaccio (Volunteer)

Softball Mike Bisenius

Ken Dorsher
Rachel Erickson

Myste Hutton

Beth Sandry

Tennis-Girls Greg LaDouceur Jake LaDouceur    
Track-Boys Bob Zimney

Tim Delmore
Tim Tandeski

Vyrn Muir
Lee Baker
Matt Fischer

Richard Dafoe
Brent Lloyd
Cody Phelps

Track-Girls Tracey Heisler

Arnie Narloch

Dale Elfman

Jeff Zimney
Michelle Vein

Last updated: Thursday, November 21, 2013 3:36 PM

 

© Copyright Eastern Dakota Conference/Jerry Schneider Web Media 2013-14