EDC Girls' Volleyball HomeTakedown
Record
EDC 5-4
Overall 12-12
Link to Devils Lake page Link to Fargo Davies page Link to Fargo North page Link to Fargo South page Link to Grand Forks Central page Link to Grand Forks Red River page Link to Valley City page Link to Wahpeton page Link to West Fargo page Link to West Fargo Sheyenne page


Knights banner
Team Website
GF Central Wrestling Schedule
Date Opponent Location Time Dual Score/
Team Place
Nov. 22 Valley City Dual Away 7:00 L 45-28
Nov. 29 Wahpeton Dual HOME 7:30 L 39-33
Dec. 2-3 Dan Unruh Mem. Tourn. Wahpeton 6 pm/10 am 6th Place of 15 teams
Dec. 9 Badger-GB-MR (MN) Dual
GF Sertoma Dual Tourney
HOME 4:30 L 48-27
Dec. 9 Fertile-Bel. (MN) Dual
GF Sertoma Dual Tourney
HOME 7:30 W 75-6
Dec. 10 Bis. St. Mary's Dual
GF Sertoma Dual Tourney
HOME 9:00 L 31-30
Dec. 10 Bis. Century JV Dual
GF Sertoma Dual Tourney
HOME 1:30 W 48-19
Dec. 10 Fosston (MN) Dual
GF Sertoma Dual Tourney
HOME 3:00 W 39-24
Dec. 17 Valley City Hol. Tournament Valley City 9:30 2nd Place of 11 teams
Dec. 22 WF Sheyenne Dual HOME 5:30 W 72-0
Dec. 22 Fargo South Dual HOME 7:30 W 72-9
Jan. 6-7 Bismarck Rotary Tourney Bismarck 10/10 am 26th Place of 32 teams
Jan. 14 Peq. Lakes/PR/B (MN) Dual
Gadberry Dual Tourney
Moorhead (MN) 9:30 L 39-30
Jan. 14 Dil.-Gly.-Felt. (MN) Dual
Gadberry Dual Tourney
Moorhead (MN) 11:00 W 36-33
Jan. 14 Moorhead (MN) Dual
Gadberry Dual Tourney
Moorhead (MN) 2:00 L 53-15
Jan. 14 Jamestown Dual
Gadberry Dual Tourney
Moorhead (MN) 3:30 W 55-16
Jan. 17 Fargo Davies Dual HOME 7:00 L 39-24
Jan. 20 Bismarck High Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 3:00 L 50-21
Jan. 20 Williston Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 4:30 L 37-34
Jan. 20 Mandan Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 6:00 L 53-13
Jan. 20 Bismarck Legacy Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 7:30 W 52-22
Jan. 20 Minot High Dual
GF Multiple Dual Tourney
GF Red River 8:30 L 69-9
Jan. 24 Crookston (MN) Dual GF Red River 6:00 W 54-24
Jan. 26 Fargo North Dual HOME 7:00 W 58-24
Jan. 28 Larimore Tournament Larimore TBA 3rd Place of 10 teams
Jan. 31 West Fargo Dual Away 7:00 L 51-22
Feb. 2 Devils Lake Dual Away 7:00 W 40-28
Feb. 4 GF Red River Dual Away 7:00 W 55-18
Feb. 11 EDC Regional Tournament GF Central 10:00 am 4th Place of 10 teams
16 qualifiers
Feb. 16-18 State Individual Tournament Fargodome 10/10/10 12th Place of 20 teams
GF Central Wrestling Roster
Name Gr.. Wt. Class
Deandra Lee 12 106
Carlos Balboa  12 132
Chase Mullane  12 152
Cameron Anderson 12 152
Tyler Pursley 12 170
Jace Posten 12 170
Gordon Isler 12 195
Brady  Terrill  12 285
Aaron Waterman 11 120
Carson Williams 11 138
Dante Garcia 11 182
Andres Hernandez 11 220
Travis Howe  11 285
Dashaun Lewis 10 113
Brock Brandon  10 113
Taylor Gagnon 10 120
Ethan Lee 10 120
Alec Humble  10 132
Cole Oen 10 138
Michael Sharp 10 145
Kyle Wohlgamuth 10 152
Devry Gryder 10 152
Will Rohrich 10 160
Benjamin Stevens 10 170
Cameran Bridgeford 10 182
Ethan Drew 10 195
Grant Sullivan 10 220
Tyson Gass 9 106
Joshua Isassi 9 126
Devin Radway 9 138
Evan Bridgeford 9 145
Christian Nikle  9 152
Brett Preble 9 170
De'Vaughh Porter 9 170
Anthony  Jalan 9 182
Brody Defoe 9 220
Dylan Talmage 9 285
Head Coach: Jeff Welsh
Assistant Coaches: Andrew Kennedy, Daniel Rooney, Garrett Litzinger, Brandon Glimsdahl, Jacob Clouse

Last updated: Saturday, February 18, 2017 10:10 PM

 

© Copyright Eastern Dakota Conference/Jerry Schneider Web Media 2016-17