EDC Girls' Volleyball HomeTakedown
Record
EDC 2-7
Overall 4-19
Link to Devils Lake page Link to Fargo Davies page Link to Fargo North page Link to Fargo South page Link to Grand Forks Central page Link to Grand Forks Red River page Link to Valley City page Link to Wahpeton page Link to West Fargo page Link to West Fargo Sheyenne page


Roughriders banner
Team Website
GF Red River Wrestling Schedule
Date Opponent Location Time Dual Score/
Team Place
Nov. 29 Devils Lake Dual GF Central 5:30 L 48-24
Dec. 3 Knights of Col. Tournament Jamestown 11:00 am 8th Place of 8 teams
Dec. 6 Crookston (MN) Dual HOME 7:00 Postponed
Dec. 9 Bis. Century Dual
GF Sertoma Dual Tourney
GF Central 3:00 L 81-0
Dec. 9 Jamestown Dual
GF Sertoma Dual Tourney
GF Central 7:30 L 66-12
Dec. 10 Bis. Century JV Dual
GF Sertoma Dual Tourney
GF Central 10:30 L 45-35
Dec. 10 Fertile-Bel. (MN) Dual
GF Sertoma Dual Tourney
GF Central 1:30 W 54-21
Dec. 13 Valley City Dual HOME 7:00 L 51-27
Dec. 20 Blackduck-CL-B (MN) Dual HOME 8:00 L 66-16
Dec. 20 Roseau (MN) Dual HOME 6:30 L 51-21
Dec. 20 Thief River (MN) Dual HOME 8:00 L 77-0
Dec. 22 Fargo North Dual West Fargo Ap. 6:15 L 48-30
Dec. 22 West Fargo Dual Away Ap. 7:30 L 84-0
Dec. 27-28 Rumble on the Red Tourney Fargodome 10/10 am 71st Place of 72 teams
Jan. 6-7 Bismarck Rotary Tourney Bismarck 10/10 am 32nd Place of 32 teams
Jan. 10 Wahpeton Dual Away 7:00 L 64-18
Jan. 17 Kindred Dual WF Sheyenne Ap. 7:00 W 39-27
Jan. 17 WF Sheyenne Dual Away Ap. 8:00 W 54-21
Jan. 20 Minot High Dual
GF Multiple Dual Tourney
HOME 3:00 L 82-0
Jan. 20 Jamestown Dual
GF Multiple Dual Tourney
HOME 4:30 L 45-35
Jan. 20 Bismarck High Dual
GF Multiple Dual Tourney
HOME 6:00 L 66-9
Jan. 20 Mandan Dual
GF Multiple Dual Tourney
HOME 7:30 L 64-15
Jan. 20 Williston Dual
GF Multiple Dual Tourney
HOME 8:30 L 65-12
Jan. 24 Crookston (MN) Dual HOME 7:00 L 49-27
Jan. 28 Larimore Tournament Larimore TBA 9th Place of 10 teams
Jan. 31 Fargo South Dual HOME 7:00 W 31-28
Feb. 2 Fargo Davies Dual Away 7:00 L 78-3
Feb. 4 GF Central Dual HOME 7:00 L 55-18
Feb. 11 EDC Regional Tournament GF Central 10:00 am 9th Place of 10 teams
11 qualifiers
Feb. 16-18 State Individual Tournament Fargodome 10/10/10 T-19th Place of 20 teams
GF Red River Wrestling Roster
Name Gr.. Wt. Cl.
Isaac Piseno  10 106
Mason Egeland  11 113
Gaige Braswell  10 120
Jack Hanson  11 120
Landon Oster  10 120
Kaden Rohloff  9 120
Gavyn Erickson  9 126
Jaden Fjestad  9 126
Micaiah Peterson  9 132
Trey Larimer  11 152
Seth Hanson  11 160
Jaden Haugen  11 160
Salim Nui  9 170
Larry Pope  11 170
Hunter Stauss  12 170
Parker Nelson  9 182
Colton Saxon-Peterka 9 182
Liam Ogren  11 220
George Rerick  9 285
Head Coach: Jason Trainer

Assistant Coaches: Dean Larimer, Josh Roberts, James Covington, Adam Patrick, Ben Rogers, Tanner Dorangrichia

Last updated: Saturday, February 18, 2017 10:10 PM

 

© Copyright Eastern Dakota Conference/Jerry Schneider Web Media 2016-17